ŽK v médiách

Nominácia na cenu Františky Plamínkové

Napísala Ženské kruhy

Ženské kruhy boli nominované na cenu Františky Plamínkové Feministka 2020 v kategórii “organizácie” za vyvíjanie aktivít smerujúcich k dodržiavaniu ľudských práv žien pri pôrode. Svoj hlas môžete jednotlivkyniam a organizáciám udeliť TU.

Symbolickú cenu udeľuje česká aktivistická platforma Sdruženy.

Kto bola Františka Plamínková?

Františka Plamínková (1875–1942) bola česká politička, učiteľka, žurnalistka, aktivistka a feministka. Po osamostatnení Československa bola zvolená do parlamentu a Rady mesta Prahy. Bola tiež podpredsedníčkou Medzinárodnej Aliancie žien a Medzinárodného snemu žien.

Ešte ako učiteľka a členka Českej učiteľskej asociácie Františka Plamínková verejne vystúpila proti Rakúsko-Uhorskému zákonu, ktorý zakazoval učiteľom a učiteľkám sobášiť sa a nútil ich žiť v celibáte.

V roku 1901 založila Ženský klub v Prahe. Stala sa jednou z hlavných aktivistiek zasadzujúcich sa za práva žien a mužov, vylúčených podľa Habsburgských zákonov z politického života a rozhodovania.

Počas okupácie Československa Hitlerovými vojskami napísala Františka Plamínková Adolfovi Hitlerovi otvorený list, v ktorom žiadala o prinavrátenie slobôd a nezávsislosti Československu. V roku 1942 bola zadržaná Gestapom a následne popravená zastrelením.

Zdroj/obrázky: SdruŽeny
Wikipédia

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.