Film Medzi nami rozprúdil diskusiu o pôrodoch na Slovensku, ženy sa ozývajú

Home/Mediálne výstupy/Film Medzi nami rozprúdil diskusiu o pôrodoch na Slovensku, ženy sa ozývajú

Film Medzi nami rozprúdil diskusiu o pôrodoch na Slovensku, ženy sa ozývajú

Film Medzi nami režisérky Zuzany Límovej, dokument z Bratislavských pôrodníc, ktorý poukázal na násilie a nerešpekt pri pôrode dokonca aj pri zapnutých kamerách, rozprúdil búrlivú diskusiu o stave slovenského pôrodníctva. Na jednej strane stojí vedenie UNB, ktoré film označuje za vysoko neobjektívny, na druhej strane stoja tisícky žien s ich vlastnou pôrodnou skúsenosťou. Na výzvu denníka SME sa v priebehu jedného dňa ozvalo vyše 50 žien, ktoré zažili násilie pri pôrode, niektoré príbehy zverejnil. Ženy sa začali ozvývať aj nám, ich príbehy anonymizovane zverejňujeme na našej facebookovej stránke.

Minister zdravotníctva T. Drucker je presvedčený, že film Medzi nami ukázal individuálne ľudské zlyhania, ktoré neodzrkadľujú väčšinový stav v našich nemocniciach. Ženské kruhy spolu s Občan, demokracia a zdpovednosť reagovali otvoreným listom, v ktorom ministrovi zdravotníctva vysvetľujú, že násilie, porušovanie ľudských práv žien a nevhodné praktiky pri pôrodoch sú na Slovensku žiaľ bežnou realitou, na čo upozorňujú už niekoľko rokov. Štát musí tento systémový problém riešiť.

Sme veľmi rady, že hlas Ženských kruhov bolo v posledných dňoch cez našu predsedníčku Zuzanu Kriškovú počuť z viacerých strán, napr. priamo na diskusii po premietaní filmu Medzi nami na festivale Jeden svet, vo večerných správach TV Markíza,  a ako hosťka sa vyjadrovala k téme aj v rádiu Aktual. Do verejného povedomia sa nám tak podarilo dostať komplexnejší pohľad na systémové problémy v pôrodníctve na Slovensku.

 

Keď nás finančne podporíte, pomôžete nám meniť gynekologickú a pôrodnícku starostlivosť  k lepšiemu. Urobiť tak môžete po kliknutí na tento link: https://zenskekruhy.darujme.sk/417/

By | 2017-11-24T12:34:14+00:00 23.okt.2017|Mediálne výstupy|0 komentárov

O autorke:

Občianske združenie Ženské kruhy je združenie humanitného a charitatívneho charakteru, ktorého poslaním je podpora a cielená činnosť zameraná na humanizáciu pôrodníctva v Slovenskej republike a to so zameraním najmä na podporu propagácie myšlienok v oblasti prirodzeného tehotenstva, prirodzeného, normálneho pôrodu s následnou neoddeliteľnou jednotou matky a dieťata a podporou dlhodobého dojčenia.

Napíšte komentár