Po pôrode

Je normálne, aby deti po pôrode plakali?

Ako je to s plačom bábätka po pôrode? Je normálne aby deti po pôrode plakali? A ako dlho?

Podľa Švédskej výskumníčky Anny Marie Widström, ktorá sledovala správanie bábätiek po pôrode v kontakte koža na kožu s matkou, čo zodpovedá vrodenému programu u väčšiny cicavcov (človeka nevynímajúc) – po pôrode sa môže objaviť špecifický druh plaču, spojený s roztiahnutím pľúc pri prvom nadýchnutí. Tento plač však čoskoro ustáva, akonáhle sa dieťatko upokojí pri kontakte s pokožkou matky. Medzi matkou a dieťatkom sa posilňuje puto, stimuluje sa vyplavovanie oxytocínu vo veľkých dávkach (pre matku potrebného na odlúčenie placenty a spustenie laktácie, pre dieťatko na upokojenie a lepšie trávenie).

Je to logické – súčasťou popôrodnej adaptácie je prvé nadojčenie dieťatka – samoprisatie. To môže nastať iba vtedy, ak je bábätko pokojné a neplače. Plačúce dieťa o prsník nejaví záujem a neprisaje sa. Je teda naozaj zarážajúce, že plač novorodenca, ktorým v prípade rutinnej separácie volá matku, považujeme za normu.

O autorke

Miroslava Rašmanová

K aktivizmu v oblasti pôrodníctva ma priviedla osobná skúsenosť a presvedčenie, že nie je jedno ako je poskytovaná zdravotná starostlivosť pri pôrode. Zaujímam sa najmä o nastavenia systémov zdravotnej starostlivosti v rôznych krajinách, podporu dojčenia a materských kompetencií. Snažím sa tieto témy spracovávať do hĺbky, s prihliadnutím k tomu, že konečná voľba je vždy aj tak na individuálnej žene. Som presvedčená, že ženy dokážu robiť rozhodnutia o svojom tele a zdraví počas pôrodu a že neexistuje jedno správne rozhodnutie pre všetky. Každá žena má za sebou určité skúsenosti a nachádza sa v inej životnej situácii. Od toho sa odvíjajú aj jej individuálne potreby a hodnotové preferencie.