Často sa stretávame s tým, že ženy, ktoré nám opisujú svoje pôrodné skúsenosti zo Slovenska, sa stretli aj s tzv. Kristellerovou expresiou. Je to manéver, pri ktorom asistujúci personál vykonáva tlak rukou na hornú hranicu maternice (fundus) počas vypudzovacej fázy pôrodu. Tento manéver je často sprevádzaný riadeným tlačením. Takýto tlak je ženám nielen nepríjemný, ale otázny je aj jeho prínos. Niektorí pôrodníci ho odmietajú používať, pretože ho považujú za vyslovene škodlivý, pre iných predstavuje súčasť bežnej praxe. Oficiálne štatistiky o používaní tejto praktiky sa na Slovensku nevedú. Z tohto dôvodu sa dá len veľmi ťažko odhadnúť, aký má dopad na zdravie slovenských rodičiek. Čo hovorí o Kristellerovej expresii veda? Nakoľko je jej používanie nevyhnutné? Prečítajte si odpoveď od Jette Aaroe Clausen, ktorá nám priblížila riziká spojené s touto praktikou ako aj to, ako je Kristellerova expresia vnímaná v Dánsku.
Čo vieme o Kristellerovej expresii?Z rozprávania žien z východnej a južnej Európy sa používanie Kristellerovej expresie javí rozšírené. Bohužiaľ som nenašla štúdie v anglickom jazyku, ktoré by vypovedali o frekvencii, s akou sa tento manéver v spomínaných krajinách používa. V severských krajinách sa používa veľmi ojedinele. V súčasnosti nedisponujeme kvalitným výskumom, ktorý by podporoval používanie Kristellerovej expresie. Databáza Cochrane sa k expresii vyjadruje nasledovne: “Viacero neoficiálnych správ naznačuje, že tlak na fundus je spojený s komplikáciami pre matku aj dieťa, ako napríklad prasknutie maternice, neonatálne zlomeniny a poškodenie mozgu.”1
Observačná štúdia zo Španielska2 konštatuje súvislosť medzi Kristellerovou expresiou a inkontinenciou moču. Je iróniou, že na jednej strane sa na Slovensku vykonávajú vo veľkej miere epiziotómie, ako prevencia inkontinencie moču (čo však nepotvrdzuje kvalitný výskum) a zároveň sa používa Kristellerova expresia, ktorá je invazívnou a zbytočnou praktikou. Je to práve Kristellerova expresia, ktorá môže inkontinenciu spôsobiť. Matku aj dieťa jej používanie vystavuje aj ďalším možným rizikám.3
Kristellerova expresia bola tiež označená ako jedna z možných príčin, ktoré nezanedbateľne zvyšujú riziko závažného natrhnutia hrádze.4 5
Kristellerova expresia vystavuje ženu zbytočnému utrpeniu, nakoľko sa jedná o bolestivý manéver. V severských krajinách sa takmer vôbec nepoužíva, čo je dôkaz, že je možné mať dobré pôrodné výsledky aj bez Kristellerovej expresie. Priebeh druhej doby pôrodnej je do veľkej miery ovplyvnený zaužívanými postupmi v jednotlivých pôrodniciach. Mimo iných sem patria: poloha v ľahu pri pôrode, epidurálna analgézia, nútené tlačenie (Valsalva), pôrod kliešťami, prísne časové limity vymedzujúce druhú dobu pôrodnú, epiziotómia a Kristellerova expresia.
Ako prehodnotiť zaužívanú prax?
Nevyhnutné zmeny v systéme zdravotnej starostlivosti o rodiacu ženu nemôžu nastať, ak sa nevytvorí priestor na preskúmavanie zaužívanej praxe. Tá je tak odovzdávaná ďalším generáciám lekárov a pôrodných asistentiek bez toho, aby bola kriticky prehodnocovaná. K naštartovaniu zmeny je potrebné začať si klásť otázky. Jednou z možností, ako môžu pôrodníci spoznať skutočné výsledky zaužívanej praxe, je načúvať ženám, ktoré jej dopady zažili na vlastnom tele. So znalosťou týchto výhrad sa následne môžu obrátiť na výskum a objektívne preskúmať tieto tvrdenia.
Ak majú pôrodníci na Slovensku obavy z inkontinencie a závažných poranení hrádze, odporúčam im, aby sa vyhli nožniciam a Kristellerovej expresii. Ak tak urobia, môže to zmeniť mieru závažných poranení hrádze, inkontinencie a ďalších neželaných dopadov na zdravie žien. Bezpochyby to v konečnom výsledku poskytne ženám (a ich nenarodeným deťom) krajší zážitok z pôrodu.
Ja som rodila 2x a som rada ze pri prvom porode mi pomohli aj touto metodou, kontrakcie koncili, dieta velke a som rada ze sa dostalo von, boli mi uplne jedno či je to prijemne, ze som mala chvilu modrinky na bursku – však počas 5 hodinách na porodnom stole som uz nebola schopna porodit bez pomoci….. takze myslím ze netreba všetko zavrhovat…. druhý porod bol v pohode, bez problemov, dietatko primerane velke, takze tuto metodu nepouzili…
mozem povedat z vlastnej skusenosti ze to nie je nič hrozne pre matku, pokial personal vie, kedy a ako zatlačit na bursko….
Mala by som o čom pisať,rodila som 4x. Z toho pri prvom a treťom mi „ľahli“na brucho. Prvýkrát som z toho mala len taký blbý pocit,že napriek tomu,že som sa celý čas držala,že som sa snažiĺa,že som spravila všetko pre to,aby som sa na konci šťastne zvítala so svojim dieťaťom..že som každú kontrakciu vítala ako krok,o ktorý sme bližšie k sebe..napriek tomu mi museli do toho zasiahnuť..mi museli pomócť..
Vedela som,že by som vydržala aj viac.. neviem,či s tým mohli súvisieť ďalšie problémy s chôdzou,s bedrovými kĺbami…
Druhý pórod bol ako z učebnice,to bolo niečo nádherné..
Tretí pórod pohodovo rozjetý,až kým mi neaplikovali druhú dávku Yalgelu,keď som bola na 3 prsty..1,5 hodiny som strávila v sprche a na vecku v strašných bolestiach,nevedela som,či už rodím,alebo ma len nutká na stolicu a veru už som rodila,akurát ma len vyložili na lôžko.. išlo to takou silou,že som nechápala načo mi ešte tlačia na brucho. Niečo ruplo,až sa mi od bolesti zatmelo,aj som zvrieskla..bola som v tom,že som sa roztrhla smerom hore,lebo ma pálilo smerom k lonovej kosti…zašili..zabudla som
Až pri štvrtom tehotenstve mi pani dr.prišla na to,že mám rozostúpenú lonovú sponu. Od 6.mesiaca som nevedela chodiť,resp.som sa vliekla za pomoci barlí..pri 3 deťoch..až vtedy mi docvaklo,že to rupnutie pri pôrode,to bola moja symfýza 🙁
Museli mi synčeka vybrať po dokončení 37.týždňa cisárskym,kvôli príšerným bolestiam panvy. To som už 3 mesiace nespala,nevedela som ležať,sedieť,stáť,chodiť.. bolo to horšie ako v horore.. a starala som sa o 3 deti,domácnosť a ešte som kojila.. to skákanie po bruchu pqi 3.pôrode si mohli odpustiť. Mali mi radšej umožniť rodenie po kľačiačky,alebo na štyroch,tak ako si to želalo moje telo..oni potrebovali urýchľovať aj tak rýchly pôrod.. 🙁
V budúcom živote budem rodiť len doma s asistentkou…
Janka, nechcem nijako umenšovať váhu vašej osobnej skúsenosti s pomocou personálu pri tlačení. čo však čítam vo vašom príspevku a čo je bohužiaľ bežnou realitou slovenských pôrodníc je, že ste strávili 5 hodín na pôrodnom „stole“. v zahraničí je bežné, že než sa pristúpi k invazívnym spôsobom pomoci pri tlačení, žena vystrieda x polôh – vrátane polohy v stoji ale tiež na 4, v kľaku, podrepe a pod. keďže nie každá poloha je vyhovujúca pre každú ženu a jej dieťa, nejestvuje ani „univerzálna“ poloha vhodná ku všetkým pôrodom. avšak pri ťažkých pôrodoch, kde dieťa matka má problém vytlačiť dieťa, je maximálna podpora zo strany personálu veľmi žiadúca. To, čo pre vás bolo nepríjemným zásahom, z ktorého ste mali iba modrinku, bolo pre iné ženy zdravie poškodzujúcou intervencou s rozsiahlymi dopadmi. prajem vám všetko dobré.
Moj porod skoncil velmi podobne, ako to opisuje janka v predoslom prispevku. Len ja som dlho nechapala, kde sa stala chyba? Preco som nebola schopna babo vytlacit? Poznam zienku, ktora uplne v pohode a bez pomoci porodila 4,5 kg dieta! Tak som trosku studovala a dnes si myslim, ze chyba bola jednoznacne v polohe a som rozhodnuta, ze pri dalsom porode ani nevyleziem na porodne kreslo, ale zostanem pekne na zemi, kde si budem moct menit polohy podla potreby.
Inak manever bol robeny setrne s mojim suhlasom, mala som vtedy pocit, ze fakt pomaha, ze bez toho by sa asi nikdy nenarodilo. Mala som potom iba par dni zahadne cervene skvrny na hrudi.
Fotky ako z hororu ! Najhoršie je, že sa to deje bežne. Pri vaginálnom pôrode po cisárskom mi 2 PA po dobu 15 min. skákali po bruchu. Túto ich aktivitu som vnímala ako nepríjemnú až bolestivú a zle sa mi dýchalo, pretože aj počas kontrakcie som sa musela nadýchnuť a PA mi tlačili permanentne na brucho a teda aj na bránicu. Dobrá spáva je, že mi prekvapivo nerupla maternica, to by som tu už tieto písmenká nepísala, rupla mi „iba“komplet pošva. Rana sa hojí jazvou, jazva je menejcenné tkanivo. Dieťa malo 3000g.
Samozrejme v dokumentácii, ktorú som si po pôrode preštudovala o KE nie je zmienka !!! Takže papierovo sa to nikdy nestalo.
Pre doplnenie ešte dodávam, že v mojom prípade išlo o rutinný zákrok (expresia). Počas pôrodu sa nevyskytla, život ohrozujúca komplikácia. Pôrod bol fyziologický a plynulo pokračoval, ako sa neskôr vyjadrila pôrodníčka v reakcii na moju písomnú sťažnosť. V momente, ako som si nedobrovoľne ľahla na stôl, začali sa mi PA válať po bruchu. Teda ani raz som nezatlačila sama. Trvalo to 15 minút. Opakujem, ze mám na maternici jazvu po cisárskom reze. Medzi pôrodmi boli dva roky. Maternicu som počas pôrodu mala navyše stimulovanú umelým oxytocínom! Pôrod trval cca 5 hodín, nebola som vysilená. Pôrodníčka bola v tom čase bez atestácie.
dakujem za dobry clanok, teraz uz viem, preco pri porode popri nastrihu som mala aj natrhnutie
Ja som tiež rodila VBAC, hlavičku som vytlačila sama ale ked išlo telličko automaticky mi sestrička zatlačila na brucho. Síce som to nevnímala ako bolestivé, ale dodatočne mi je trochu luto, že to nemohli nechať na mne a museli mi „pomôcť“, navyše po cisarskom to bolo i nebezpečné…. Ale bolo vidno, že to tam maju tie sestričky zautomatizované, lebo ani neporozmyšlali nad tym čo robia, proste fakt automaticky zatlačili. (už neviem či jedna alebo dve)
Dobre vediet, aj tentoraz budem pri manzelke pri porode a ked uvidim tie hyeny jej takto blizit dostanu okamzity knockout nie do spankovej oblasti ale na sanky nech su z nich aj fesandy 🙂
Mala som dva pôrody pri prvom mi tiež pomohli týmto spôsobom sestrička mi zatlačila predlkatím a nejako si to ani extra nespomínam nič nepríjemného a bolestivého to pre mna nebolo v podstate mi len urýchlili vytlačenie … nevidím na tom až tak nič špatné ….
[…] které do té doby ani jeden neslyšeli ani ji neviděli užít; její vyjádření pro slovenské Ženské kruhy si můžete přešíst zde. Její soucit, ale i praktičnost se projevuje i v její aktivní […]