Domáci pôrod

Domáci pôrod v Rakúsku

Napísala Ženské kruhy

Prinášame vám rozhovor so Slovenkou, ktorá žije v Rakúsku a vybrala si pôrod doma ako možnosť, ktorá je v tejto krajine oficiálne zahrnutá do systému zdravotnej starostlivosti. Rozhovor pripravila Lucia Gašparíková.


Aké možnosti pôrodnej starostlivosti sú v Rakúsku oficiálne podporované?

Okrem nemocníc, ktoré sú štátne alebo súkromné, existujú pôrodné domy. Možné sú aj ambulantné a domáce pôrody.

Prečo si sa rozhodla pre pôrod doma?

Rodiť doma som chcela hneď po prvom pôrode, ktorý bol úžasným zážitkom. Bolo to v Hainburgu, kam som cestovala z Bratislavy. Na prvý pôrod som sa intenzívne pripravovala a dopadol presne podľa mojich predstáv, priam ich predčil. Jedinú možnosť, ako celý zážitok ešte zintenzívniť, som videla v tom, že sa pôrod odohrá bez presunu do nemocnice, ktorý ma vytrhol zo začínajúcich kontrakcií a postele, kde som ich mala chuť prežívať. Tiež sa mi páčila predstava pôrodu ako rodinnej udalosti. A verila som si. To bol úplný základ.

Aké boli reakcie okolia na tvoje rozhodnutie rodiť doma?

Som členkou skupiny ex-pat žien vo Viedni, ktoré rodili tiež v lete 2019 a prekvapila ma reakcia všetkých, ktorým som o svojom pôrode doma hovorila – vnímali to ako odvážny krok a pozerali sa na mňa s rešpektom. Zároveň si to niektoré priali, ale z nejakého dôvodu to nebolo možné, resp. si netrúfali.

Na základe situácie na Slovensku som veľmi kriticky sledovala reakcie lekárov (gynekológa, pediatra) na zmienku o domácom pôrode. Musím povedať, že všetci reagovali maximálne profesionálne a neutrálne.

Chodia k pôrodom doma všetky rakúske pôrodné asistentky? Ako si našla tú svoju?

Nie, všetky nechodia, sú špecializované. Od mojej „Hebamme“ som sa dozvedela, že už na škole sa špecializovala na domáce pôrody. Našla som ju cez pôrodné asistentky, ktoré som si vyhľadala na internete a kontaktovala. Jedného dňa som dostala sms s kontaktom na asistentku, ktorá mala v mojom termíne priestor. Keďže som hľadala dosť neskoro a blízko termínu pôrodu (dva mesiace pred termínom), bola som rada, že som niekoho našla a len som dúfala, že si sadneme.

Čo to znamená v praxi, že pôrod doma je súčasťou systému zdravotnej starostlivosti?

Na pôrod doma je potrebná pôrodná asistentka. Moja bola súkromná, takže celú sumu (2000 EUR) som najprv uhradila ja a potom som požiadala zdravotnú poisťovňu o preplatenie časti nákladov. Dostala som späť takmer 1200 EUR.

K domácim pôrodom existuje na internete veľa informácií z rôznych rakúskych zdrojov – štátne inštitúcie, odborné weby, stránky pôrodných asistentiek a podobne, kde sa dá jednoducho zorientovať a získať základné informácie. To je prvý krok – prístup k informáciám, pocit podpory. Ďalej to boli skúsenosti a zaužívané postupy na najrôznejšie situácie. Keď som sa pôrodnej asistentky pýtala, čo sa v akej situácii bude diať, na prípadné komplikácie, vždy mala presnú odpoveď a vedela ju doplniť skúsenosťami.

Ako často si sa stretávala so svojou asistentkou v tehotenstve? Aké tehotenské vyšetrenia boli v jej kompetencii?

Keďže som sa pre pôrod doma finálne rozhodla pomerne neskoro, asi dva mesiace pred termínom pôrodu, s mojou asistentkou som sa prvýkrát stretla mesiac pred pôrodom. Chodila ku mne domov raz za týždeň, po termíne pôrodu každé dva-tri dni. Vždy počúvala srdiečko bábätka a nahmatávala ho. Inak som u gynekológa absolvovala všetky štandardné vyšetrenia. 

Musela si splniť nejaké podmienky, aby si mohla rodiť doma? Aké to boli?

Na pôrod doma je nevyhnutné, aby malo tehotenstvo hladký priebeh, matka aj dieťa boli zdraví, poloha bábätka a placenty štandardná.   

Prebrali ste s tvojou pôrodnou asistentkou záložný plán v prípade, že by bol počas pôrodu potrebný presun do nemocnice? Z akých príčin by sa tak udialo a ako by takýto presun prebiehal?

Samozrejme, potrebovala som sa uistiť, že moja „Hebamme“ vie, čo robí a pýtala som sa jej na rôzne možné scenáre pôrodu a prípadné komplikácie. Pomerne rýchlo upokojila moje obavy tým, že väčšinou dôjde ku komplikáciám a prevozu do nemocnice vtedy, keď tam už nejaké problémy boli predtým. Keďže som sa v tehotenstve riadila heslom „Only happy stories, “ viac som tú tému nepotrebovala rozoberať. Verila som v prvom rade sebe a potom svojej pôrodnej asistentke.

Po pôrode v nemocnici je žene a dieťaťu poskytovaná podpora dojčenia, sú  vykonané základné vyšetrenia a podobne. Ako prebieha takáto starostlivosť po domácom pôrode?

To úplne najlepšie na domácom pôrode prišlo po ňom. Veľmi mi vyhovovalo a pomáhalo, že na všetko, čo je potrebné absolvovať a urobiť, je tu jeden človek, ktorému dôverujem. Či už popôrodné vyšetrenie mňa, váženie a meranie bábätka, odber z pätičky, dojčenie, jednoduchá otázka, ako sa mám, možnosť opýtať sa čokoľvek – všetko prebiehalo v prostredí, kde sa cítim dobre a isto (doma), v rodinnej intimite a rešpekte voči mne a môjmu dieťaťu.

Tým, že „Hebamme“ chodila k nám domov, videla detaily starostlivosti o dieťa v prirodzenom prostredí a mohla na ne reagovať. Napríklad ma upozornila, že syna príliš obliekam. Najprv k nám chodila každý deň po pôrode, potom každé dva dni a po týždni podľa potreby. Niekedy stačilo napísať jej rýchlu otázku a ona mi poradila a uistila ma, že je všetko ok. Čo viac žena po pôrode potrebuje?

fotografia: flickr

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.