Články a rozhovory COVID-19

Denník N: Tehotným ženám počas pandémie siahli na práva

Napísala Ženské kruhy

Článok na Denníku N sa venuje zisteniam monitoringu poskytovania pôrodnej starostlivosti počas pandémie ochorenia COVID-19 z publikácie Pôrod-Práva-Pandémia.

Medzi obmedzenia, s ktorými sa ženy počas prvej vlny pandémie stretávali najčastejšie, bol práve zákaz sprevádzajúcej osoby. Vyberáme z článku:

Zákaz sprevádzajúcej osoby bol počas pandémie bežný, až 60 žien v prieskume tvrdilo, že museli rodiť samy. Množstvo nemocníc ho zaviedlo spolu so zákazom návštev.Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom jasne odporúča, aby žena mohla mať pri pôrode blízkeho človeka, a to aj počas pandémie. Odporúčania WHO dokonca ministerstvo zdravotníctva preložilo a zverejnilo na svojej stránke. Napriek tomu sa situácia v nemocniciach nezmenila.

Dôvodom je, že ministerstvo nemocniciam nikdy neprikázalo tieto odporúčania dodržiavať. Združenie Ženské kruhy o tom s ministerstvom komunikovalo, ale s odpoveďou nebolo spokojné. „Je nutné, aby si aj ženy samotné uvedomovali svoju vlastnú zodpovednosť a, bohužiaľ, nemožnosť zachovania úplne všetkých dostupných možností, a niektoré opatrenia akceptovali,“ odpísalo im ministerstvo.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.