Holandsko: Krajina, kde je pôrod doma normálna vec

Home/Blog, Domáci pôrod/Holandsko: Krajina, kde je pôrod doma normálna vec

Holandsko: Krajina, kde je pôrod doma normálna vec

O tom, čo obnáša domáci pôrod v krajinách, kde je posúvaný do sféry ilegality alebo sa jednoducho ignoruje, som písala v blogu Domáce pôrody ako na divokom západe. Tentoraz by som sa chcela naopak venovať systémom, ktoré podporujú právo ženy na voľbu miesta pôrodu. Tieto krajiny vytvárajú legislatívu, sledujú a priebežne vyhodnocujú výsledky pri domácich pôrodoch, a tie sú uverejňované v odborných časopisoch v anglickom jazyku. Konkrétne budem písať o Holandsku, Anglicku a Kanade. K pôrodu doma vytvárajú podmienky aj iné krajiny vo svete, no o týchto troch máme dostupné najkomplexnejšie informácie a každá sa dopracovala a pristupuje k pôrodom doma trochu inak, čo robí tento výber zaujímavým.

Pôrod ako rodinná udalosť

 

By | 2017-11-23T11:16:18+00:00 07.feb.2016|Blog, Domáci pôrod|1 Comment
Miroslava Rašmanová
Som matkou troch detí. K aktivizmu v oblasti pôrodníctva ma priviedli vlastné skúsenosti. Uvedomujem si, koľko problémov trápi slovenskú spoločnosť a že tie, spojené s pôrodníctvom, sa nejavia byť také naliehavé. Ženy sa z pôrodníc vrátia s deťmi živé a o tom, čo prežívajú počas pôrodu, sa veľa nehovorí. Ako spoločnosť sme si vytvorili obraz „dobrej matky“, ktorej povinnosťou je pre dieťa bez reptania (možno aj radostne) trpieť.

Komentár

  1. Peter 21. novembra 2017 at 2:23

    Dobrý deň,
    nemusíme kopírovať Holandsko. A myslím si, že to v našich, úplne odlišných podmienkach, ani nie je možné. Mal som tú možnosť Holandsko navštíviť. Je to krajina absolútne rovná, maličká, ľudia sa tam tlačia v malých domčekoch a majú k sebe bližšie. Preto si môžu „dovoliť“ rodiť doma. Nemyslím si, že berú pôrod doma, ako nejakú úžasnú vec, berú to tak ako to je. Oni sú dosť výrazne pragmatický. A pomerne tvrdí. Keď som sa s mojimi priateľmi v Amsterdame bavil o našom sociálnom systéme – dĺžka materskej, ochrana matky, materská, rodičovský príspevok, tak sa veľmi divili a prezentovali svoj úplne drsný sociálny systém, ktorý sa na nič nehraje. Navyše, je to skutočne taká výhra môcť odísť z pôrodnice 6 hodín po pôrode? Viem, že slovenské pôrodníctvo má rezervy, ale nehľadajme správne modely v zahraničí. Zlepšime ten náš.

    pekný deň, s pozdravom, MUDr. Budinský Peter, Skalica

Napíšte komentár