Poslankyne a poslanci z OĽANO na čele s Annou Záborskou predstavili novú úpravu zákona o interrupciách. Opatrenia prezentovali ako pomoc ženám, no ich návrh je v zásadnom rozpore s odbornými štandardmi WHO a negatívne zasahuje aj práva žien.
V Ženských kruhoch dlhodobo upozorňujeme na to, že pôrodná zdravotná starostlivosť má byť v súlade s vedeckým poznaním, nemá byť podfarbená ideologicky alebo založená na neoverených postupoch. Rovnakú požiadavku vznášame aj pri interrupciách.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaraďuje bezpečné interrupcie pod medicínskym dohľadom medzi základnú zdravotnú starostlivosť. Dostupnosť bezpečných interrupcií celosvetovo výraznou mierou prispieva k znižovaniu materskej úmrtnosti. Vytváranie bariér alebo zákazov neodstraňuje dôvody, pre ktoré sa ženy pre interrupcie rozhodujú. Vedie však k tomu, že hľadajú riešenia mimo oficiálneho systému.
WHO odhaduje, že podiel neodborne vykonaných interrupcií na materskej úmrtnosti sa celosvetovo pohybuje medzi 4.7% – 13.2%. To je dôvod, prečo je zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v súvislosti s interrupciami zároveň otázkou práva žien na zdravie a na život.
Povinnosťou štátu je dohliadať, aby bola základná starostlivosť dostupná a spĺňala minimálne odborné štandardy. V tomto blogu sa budeme venovať niektorým minimálnym štandardom podľa WHO a porovnáme ich s navrhovanou úpravou zákona z dielne OĽANO.