Blog Reprodukčné práva žien

Boj proti interrupciám ako nástroj deštrukcie právneho štátu

Ústavný súd varuje, že priznať absolútnu ochranu životu pred narodením zákonom, by malo potenciálne deštruktívne účinky na Slovenskú republiku ako právny štát.

V bežnom živote nepoužívame ťažký právnický ani medicínsky jazyk. Tehotné ženy nehovoria o plode, hovoria o bábätku, ktoré čakajú. Pojmy ako embryo, plod alebo život pred narodením majú však svoj zmysel, pretože okrem vývojového štádia vyjadrujú aj stav fyzickej závislosti od ženy. V predchádzajúcom blogu sme vysvetlili, že ľudský život pred narodením nie je subjektom/nositeľom práv. Tým sa stáva až po narodení.

Počas tehotenstva a pôrodu sa ženy môžu ocitnúť v dilemách, pri ktorých automaticky zohľadňujú nielen svoje zdravie, ale aj to, aké dopady bude mať ich rozhodnutie na zdravie dieťaťa. V praxi to znamená, že rozhodnutia o zdravotnej starostlivosti v tehotenstve a pri pôrode robia ženy. Ani pri najlepšej vôli nevie nikto zaručiť, ktoré z rozhodnutí je to správne. Ak by aj ich rozhodnutie malo negatívny dopad na zdravie alebo život plodu, tak ich za to nebudeme ako spoločnosť trestať. Právo rozhodovať o okolnostiach tehotenstva a pôrodu ženám garantuje Ústava SR. Sú však krajiny kde právna úprava umožňuje ženy za ich rozhodnutie trestať a odoberá im právo robiť počas tehotenstva a pôrodu slobodné informované rozhodnutia.

O autorke

Miroslava Rašmanová

K aktivizmu v oblasti pôrodníctva ma priviedla osobná skúsenosť a presvedčenie, že nie je jedno ako je poskytovaná zdravotná starostlivosť pri pôrode. Zaujímam sa najmä o nastavenia systémov zdravotnej starostlivosti v rôznych krajinách, podporu dojčenia a materských kompetencií. Snažím sa tieto témy spracovávať do hĺbky, s prihliadnutím k tomu, že konečná voľba je vždy aj tak na individuálnej žene. Som presvedčená, že ženy dokážu robiť rozhodnutia o svojom tele a zdraví počas pôrodu a že neexistuje jedno správne rozhodnutie pre všetky. Každá žena má za sebou určité skúsenosti a nachádza sa v inej životnej situácii. Od toho sa odvíjajú aj jej individuálne potreby a hodnotové preferencie.

O autorke

Zuzana Krišková

V Ženských kruhoch pôsobím od ich vzniku v roku 2011. Zaujímam sa najmä o ľudské práva žien pri pôrode a poskytovanie zdravotnej starostlivosti založenej na dôkazoch. Medzi ďalšie témy, o ktoré sa zaujímam, patria aj následky, ktoré si ženy odnášajú na tele aj na duši ako dôsledok škodlivej praxe, nerešpektu a často aj násilia.
Som spoluatorkou dvoch publikácií Ženy-Matky-Telá I a II a pôsobila som ako konzultantka pri viacerých výskumoch ako aj pri filmoch Medzi nami, Motýlie ráno a Neviditeľná.