Dňa 26.3.2012 bola vo verejnoprávnej televízii STV2 odvysielaná relácia Medicína, ktorej témou boli „Moderné metódy pôrodov“. Naše OZ zaslalo do redakcie otázky, medzi inými, prečo je v slovenských pôrodniciach vysoká miera nástrihov.Túto otázku predostrela moderátorka spôsobom, akoby sa jednalo o marginálny problém, a nie o invazívny chirurgický zásah do zdravého organizmu. MUDr. Vladimír Cupaník, CSc., ktorý bol účastný diskusie, odpovedal na otázku nasledovnými slovami:“…Tie bolesti (spojené s nástrihom) v priebehu pár mesiacov ustúpia. A nepoznám žiadnu rodičku, alebo ženu, ktorá by si sťažovala, že pred piatimi rokmi bola šitá a v dôsledku toho má nejakú poruchu. Pokiaľ samozrejme… tam nebol iný dôvod….“
Je nám známe, ako je táto problematika na Slovensku braná na ľahkú váhu, o čom svedčí aj vysoká miera epiziotómií vo všetkých slovenských pôrodniciach. Takýto stav je v príkrom rozpore s najnovšími vedeckými poznatkami ohľadne bezpečnosti a opodstatnenosti rutinne vykonávanej epiziotómie (viď e-book o nástrihoch). V občianskom združení Ženské kruhy sme preto cítili silnú potrebu reagovať na zľahčujúce slová pána doktora, keďže mnohé z nás majú aj osobnú negatívnu skúsenosť s bolestivou jazvou po nástrihu ešte dlhú dobu po pôrode.
Výsledkom bol otvorený list, ku ktorému sa v priebehu niekoľkých dní pripojilo množstvo žien z celého Slovenska, trpiacich rôznymi nepríjemnosťami v dôsledku nástrihu hrádze. Otvorený list bol MUDr. Cupaníkovi následne zaslaný našim združením spolu s publikáciou od G. Steffen: Je rutinný, profylaktický nástrih hrádze opodstatnený?, ktorá sumarizuje výsledky vedeckých štúdií zaoberajúcich sa problematikou nástrihov. Ohlasy odbornej verejnosti, žien a sympatizantov na tento otvorený list sme zhrnuli v článku Reakcie na otvorený list o bolesti po nástrihu Dr. Cupaníkovi
Prisľúbili sme, že vás budeme informovať o odpovedi Dr. Cupaníka, avšak ten na otvorený list nereagoval. Na prelome mesiacov máj – jún 2012 sa v Bratislave konal celoslovenský kongres gynekológov, na ktorom MUDr. Cupaník vystúpil s príspevkom: „Epiziotómia áno, či nie? Je čas na prehodnotenie postojov?“ Ako už napovedá názov príspevku, niesol sa v duchu kritického rozboru rutinne vykonávanej epiziotómie, ako aj dlhodobých zdravotných dopadov jej používania na ženu. Naproti vyjadreniam pána doktora o nástrihoch, ktoré zazneli v marci 2012 v relácii Medicína, naznačuje jeho odborný príspevok na konferencii názorový posun. Podľa časopisu „Lekárske listy“[1], v ktorom bolo uverejnené zhrnutie z prednášky, MUDr. Cupaník cituje odporúčania RCOG (Kráľovskej akadémie pôrodníctva a gynekológie vo Veľkej Británii) z roku 2007, jednoznačne podporujúce reštriktívne (čiže nie rutinné) prevádzanie epiziotómie. Pozornosť taktiež venuje výskumom, ktoré spochybňujú zdravotné benefity epiziotómie pre ženu a nabáda kolegov pôrodníkov, aby boli otvorení diskusii a prehodnoteniu používania nástrihov hrádze v takej miere, akej tomu bolo doteraz.
Podľa novších vyjadrení MUDr. Cupaníka, ktoré zazneli v relácii Reflex z 5.marca 2014, poklesla v priebehu posledného roka miera nástrihovosti v zariadení Koch na mieru necelých 50%. To by oproti roku 2011 predstavovalo pokles približne o 20%. Ak by bol takýto klesajúci trend zachovaný aj naďalej, mohlo by sa zdravotné zariadenie Koch priblížiť v priebehu nasledujúcich rokov k číslam odporúčaným Svetovou zdravotníckou organizáciou. O tom, že takéto výsledky je možné dosiahnuť aj v relatívne krátkom čase, svedčí napríklad skúsenosť so znižovaním počtu epiziotómií v Dubaji[2]. V priebehu dvoch rokov tu znížili ich počet zo 64% na 22,4%, bez negatívnych dopadov na zdravie žien. K natrhnutiu hrádze v prípade, že sa epiziotómia nevykoná, sa vyjadril v relácii Reflex MUDr. Cupaník nasledovne: „Pokiaľ vedieme ten pôrod trpezlivo a nesnažíme sa za každú cenu spraviť epiziotómiu.. v tom prípade keď dôjde k ruptúre, tie ruptúry sú veľmi plytké, sú malé, a preto sa to hojí lepšie.“
Sledovanie miery nástrihov v slovenských zariadeniach zostáva predmetom nášho záujmu aj naďalej. Dúfame, že v sanatóriu Koch sa s poklesom na mieru 50% neuspokoja a zároveň budú jeho pozitívny príklad v najbližších rokoch nasledovať aj ďalšie pôrodnice.
[1] Lekárske listy, 14/2013, str.5-6
[2]SYLVIA FERNANDES [et al]: Using evidence to reduce the rate of episiotomy in a Dubai hospital, Evidence Based Midwifery 7(2): 60-63 2009