ŽK v médiách

Reportáž: prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode počas COVID-19

Featured Video Play Icon
Napísala Ženské kruhy

26.4.2020 bola v TV Markíza odvysielaná reportáž k téme sprevádzajúcej osobe pri pôrode. Reportáž si môžete pozrieť v archíve TV Markíza. Prinášame vám prepis reportáže:

Moderátor: Desiatky kilometrov navyše za pôrodom. Väčšina nemocníc zakázala v čase pandémie prítomnosť partnera pri pôrode. Niektoré ženy sa tak rozhodli cestovať do nemocnice v inom meste. Podľa rezortu zdravotníctva je zákaz v poriadku. Kritici hovoria o upieraní kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Redaktorka: Martina je prvorodička, teraz je v tridsiatom piatom týždni tehotenstva. Rozhodla sa pre pôrod v Trenčíne a to aj napriek tomu, že má tamojšiu nemocnicu od domu asi sto kilometrov. Nevie si totiž predstaviť, že by partner pri nej nebol.

Pani Martina: Vybrala som si Trenčín práve preto, lebo tam to od začiatku prepuknutia pandémie povoľujú, neviem si to vôbec predstaviť, ako by som to zvládla bez neho.

Redaktorka: Podľa prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Trenčíne po konzultácii s hygienikmi a epidemiológmi dospeli k záveru, že benefity prítomnosti partnera pri rodičke prevyšujú riziká.

MUDr. Kaščák: Musí to byť manžel alebo partner rodičky, to je v podstate podmienka. Sprievod musí dodržať všetky hygienické opatrenia, podpíše reverz. Ten partner je s tehotnou v jednej domácnosti, ich epidemiologická situácia je takmer rovnaká. Rodička pri pôrode zvýšene dýcha, riziko kvapôčkovej infekcie od rodičky je oveľa vyššie ako od toho sprievodu.

Redaktorka: Partnera totiž nevnímajú ako návštevu, ale súčasť tímu, ktorý sa venuje tehotnej žene. Navyše je dokázané, že prítomnosť partnera pri žene znižuje riziko komplikácií, pretože sa cíti bezpečnejšie.

MUDr.Kaščák: Je menšie riziko napríklad cisárskeho rezu, čím šetríme anestéziologický tím a práve ten akútny personál, ktorý je potrebný. Keby sa epidemiologická situácia zhoršila v celej spoločnosti, môže sa stať, že sa tá situácia zmení, čiže my o tom komunikujeme v podstate intenzívne.

Redaktorka: Oslovili sme aj ďalších osem pôrodníc. Žena môže mať pri sebe partnera aj v Martine a Žiline. V Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici, Nitre, Trnave a v Bratislave túto možnosť zakázali.

MUDr. Borovský: Pretože sa nám to riziko, a nielen teda nám ako pôrodníkom, ale aj našim kolegom, anestéziológom, iným odbornostiam zdalo, že to riziko epidemiologické je oveľa väčšie, viete, lebo veľa tých otcov neudalo, že boli v zahraničí, zaklamali. Samozrejme, sú na Slovensku pôrodnice, ktoré nemajú tritisíc pôrodov, ktoré majú podstatne menej, kde aj ten personál to zvláda. Viete, u nás, keď je niekto v úzkom kontakte a náhodou vyjde pozitívny, my by sme si paralyzovali činnosť oddelenia.

Zuzana Eliášová, hovorkyňa MZ: My sme z toho dôvodu preto dali nemocniciam v tomto, nazvem to, voľnú ruku, aby mohli mať možnosť sa rozhodnúť, či ich dané hygienické a protiepidemiologické opatrenia umožňujú, aby sa otecko zúčastnil.

Zuzana Krišková: Svetová zdravotnícka organizácia vydala štandardy, ktoré sa týkajú vlastne tejto pandémie. Tieto preložilo aj naše ministerstvo zdravotníctva a prihlásilo sa ku nim. Sprevádzajúca osoba, respektíve výber sprevádzajúcej osoby je súčasťou tejto kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo nemôže dať na výber nemocniciam, či budú poskytovať starostlivosť kvalitne alebo nekvalitne.

Zuzana Eliášová: Tuto by sme chceli mamičky veľmi pekne poprosiť o takú, nazvem to empatiu v tejto náročnej situácii. Odporúčanie WHO rešpektujeme, ale zároveň každý štát má svoje pravidlá nastavené tak, aby, samozrejme, čo najlepšie chránil to verejné zdravie.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.