Reprodukčné práva žien ŽK v médiách

Nemôže vás to tak bolieť

Napísala Ženské kruhy

V denníku SME vyšiel preklad anglického článku od Sian Norris o násilí pri pôrode, v ktorom nájdete aj vyjadrenie Zuzany Kriškovej zo Ženských kruhov. Článok sa zameriava na situáciu v pôrodníctve naprieč európskymi krajinami. Celý článok si môžete prečítať TU.

Pre množstvo žien so sebou nesie skryté nebezpečenstvo, ak vyslovia svoje požiadavky a dožadujú sa iného druhu starostlivosti, napríklad keď žiadajú prirodzený pôrod alebo voľný pohyb počas neho.

Krišková mi povedala, že “pokiaľ je žena na Slovensku označená ako nespolupracujúca, berie sa to ako ospravedlnenie zneužívania. S neposlušnosťou sa vysporiadajú manipuláciou, hrozbami a keď inak nejde, tak aj fyzickým násilím vo forme faciek alebo odtláčania ženiných nôh od seba.”

Tieto prístupy všetky súvisia s nastavením spoločnosti, že ženy nie sú kompetentné na to, aby rozhodovali o svojich telách.

“Dokonca aj keď požiadate, že chcete porodiť v inej polohe,” vysvetlila Krišková, “personál si to môže interpretovať tak, že im hovoríte, že nepracujú dobre. A niektorí vám potom môžu chcieť dať lekciu a násilie sa môže veľmi rýchlo vystupňovať.”

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.