Mediálne výstupy

Denník N o novele Anny Záborskej

Napísala Ženské kruhy

„Ak sa prijme novela v navrhovanej podobe, tak výsledkom bude, že niektoré ženy reálne ukončenie tehotenstva z dôvodu vážnych vývojových vád nestihnú. Budú tak donútené pokračovať v tehotenstve, ktoré môže v neskoršom štádiu ohroziť ich zdravie či priamo život,“ píšu Ženské kruhy.

Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský nevie, ako by sa Záborskej zmena čakacej lehoty na interrupciu pretavila do praxe. “V súčasnosti platná lehota čakania 48 hodín je zbytočná a čím je dlhšia, tým horšie. Vzhľadom na nejasnosť výkladu sú aj v súčasnosti gynekologické pracoviská, ktoré čakajú 48 hodín aj pri zdravotne indikovanom prerušení tehotenstva,” hovorí Borovský. Pripomína tiež, že Svetová organizácia gynekológov a pôrodníkov (FIGO) považuje každú prekážku, ktorá bráni slobodnému rozhodnutiu ženy, za škodlivú.

Prečítajte si celý článok na Denníku N

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.