Blog

Aké vedecké dôkazy chce ešte MZ SR na to, že dieťa má byť s mamou?

Počas pandémie vzrástol počet detí, ktorým nemocnica bránila v kontakte s matkou. Ministerstvo v tom nevidí problém a žiada ďalšie vedecké dôkazy o tom, že oddeľovanie detí od matiek je skutočne škodlivé. 

Mysleli sme si, že svitá na lepšie časy, keď túto prax verejne odsúdil bývalý minister Marek Krajčí, keď sa na Slovensku zmenili odporúčané postupy starostlivosti o deti matiek s pozitívnym testom na SARS-CoV-2, kde sa na prvé miesto dostalo odporúčanie neoddeľovať deti od matiek. No z praxe sme neustále dostávali podnety, že k nedobrovoľnému odlúčeniu dochádza. Znova sme preto vo februári 2021 napísali otvorený list, a keďže v tom čase prebiehala vládna kríza, poslali sme ho novému ministrovi Vladimírovi Lengvarskému znova v máji 2021.

Prečítajte si celý blog na denníku SME

O autorke

Miroslava Rašmanová

K aktivizmu v oblasti pôrodníctva ma priviedla osobná skúsenosť a presvedčenie, že nie je jedno ako je poskytovaná zdravotná starostlivosť pri pôrode. Zaujímam sa najmä o nastavenia systémov zdravotnej starostlivosti v rôznych krajinách, podporu dojčenia a materských kompetencií. Snažím sa tieto témy spracovávať do hĺbky, s prihliadnutím k tomu, že konečná voľba je vždy aj tak na individuálnej žene. Som presvedčená, že ženy dokážu robiť rozhodnutia o svojom tele a zdraví počas pôrodu a že neexistuje jedno správne rozhodnutie pre všetky. Každá žena má za sebou určité skúsenosti a nachádza sa v inej životnej situácii. Od toho sa odvíjajú aj jej individuálne potreby a hodnotové preferencie.

O autorke

Zuzana Krišková

V Ženských kruhoch pôsobím od ich vzniku v roku 2011. Zaujímam sa najmä o ľudské práva žien pri pôrode a poskytovanie zdravotnej starostlivosti založenej na dôkazoch. Medzi ďalšie témy, o ktoré sa zaujímam, patria aj následky, ktoré si ženy odnášajú na tele aj na duši ako dôsledok škodlivej praxe, nerešpektu a často aj násilia.
Som spoluatorkou dvoch publikácií Ženy-Matky-Telá I a II a pôsobila som ako konzultantka pri viacerých výskumoch ako aj pri filmoch Medzi nami, Motýlie ráno a Neviditeľná.