Ako bolo?

Ženské kruhy v kocke: Ako si účinne uplatniť práva pri pôrode 

Napísala Ženské kruhy
Dňa 30.5.2024 sa uskutočnil prvý webinár Ženské kruhy v kocke plný informácií, inšpiratívnych rozhovorov a know-how na tému Stratégie uplatňovania práv pri pôrode. Ak ste sa nemohli zúčastniť webinára, prinášame vám krátke zhrnutie.

S Gabikou Janovičovou sme hovorili o tom, aký dôležitý je výber kvalitnej prípravy na pôrod. Vďaka nej budete poznať svoje práva, získate prehľad o priebehu pôrodu a naučíte sa techniky zvládania bolesti. Prípravu môže absolvovať aj váš partner či iná sprevádzajúca osoba. Treba si však dať pozor na kurzy, ktoré normalizujú škodlivé praktiky. Zdôraznili sme tiež úlohu partnera a duly. Vedeli ste, že máte právo mať pri sebe počas celého pôrodu dôveryhodnú osobu, ktorá vám poskytne oporu a pomôže hájiť vaše záujmy? Venovali sme sa aj komunikačným stratégiám – ako klásť otázky, požiadať o čas na rozmyslenie, opakovať svoje priania a využiť podporu sprevádzajúcej osoby. Zoznámili sme sa s užitočnou technikou BRAIN (zvážte Benefity, Riziká, Alternatívy, počúvajte svoju Intuíciu a máte právo povedať NIE).

Gabika Janovičová s nami zdieľala množstvo príkladov z praxe. Jedným z nich bol prípad ženy, ktorú lekárka odmietala vyšetriť mimo kresla s odôvodnením: „Ja vás takto neviem vyšetriť.“ Žena však pohotovo zareagovala: „Tak pošlite niekoho, kto to vie.“ Nakoniec ženu lekárka vyšetrila aj mimo kresla.Naša hostka Gabika Janovičová odporúča tieto inšpiratívne knihy:   
,
 Hypnopôrod od Marie F. Monganovej
 Znovuzrodený porod od Michela Odenta
 Aby porod nebolel od Lucie Suchý Groverovej

Ak si nechcete nechať ujsť ďalšie webináre, prihláste sa do nášho newslettra.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.