Ako bolo?

Vyrážame na cesty – podpora bondingu do každej pôrodnice

Keď mi Gabika Janovičová volala a porozprávala mi, že na Trnavskom rínku našla sponzora, ktorý nám poskytne zdroje na vydanie brožúrky Bonding – matkina náruč po pôrode, tak som pomaly neverila svojim ušiam. Začali sme teda zisťovať čo všetko je potrebné vybaviť, ak chcete vydať knižku. Ako zvyčajne, opäť to bolo náročnejšie ako sme si na začiatku mysleli. Ale my v Ženských kruhoch máme rady výzvy. Najprv sme potrebovali získať finančné prostriedky, Nadácia Jána Korca poskytla len časť finančných prostriedkov a zvyšok sme teda potrebovali získať inak. Individuálni darcovia a predovšetkým darkyne poslali dostatok finančných prostriedkov, aby sme mohli brožúrky vytlačiť.

Vedeli sme, že takáto príležitosť neprichádza každý deň a z reakcií žien sme cítili veľkú túžbu, aby to, o čom píšeme v brožúrke, bola realita v každej pôrodnici. A tak sme sa rozhodli, že časť nákladu investujeme do komunikácie s vedením pôrodníc a táto brožúra bude slúžiť ako podnet k dialógu a hlavne k tak veľmi potrebnej zmene.

Časť nákladu predávame na našej webovej stránke širokej verejnosti. Brožúra stále zostáva prístupná zadarmo vo svojej elektronickej verzii. Výnos z predaja použijeme na financovanie našich aktivít.

Kde všade sme brožúrky stihli zaniesť?

V čase písania tohto článku (máj 2015 – doplnené júl 2015) sme okrem povinných výtlačkov do knižníc zaslali poštou jeden výtlačok do každej pôrodnice. List sme adresovali riaditeľom nemocníc.

[fusion_builder_container hundred_percent=“yes“ overflow=“visible“][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ background_position=“left top“ background_color=““ border_size=““ border_color=““ border_style=“solid“ spacing=“yes“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ padding=““ margin_top=“0px“ margin_bottom=“0px“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_speed=“0.3″ animation_direction=“left“ hide_on_mobile=“no“ center_content=“no“ min_height=“none“][sdm_download id=“3154″ fancy=“0″ button_text=“Prečítajte si sprievodný list riaditeľom“]

 

Podpredsedníčka Ženských kruhov a zároveň spoluautorka brožúrky Mirka Rašmanová zaniesla docentovi Haštovi časť nákladu a počas stretnutia sa uskutočnila malá diskusia s doktorandmi docenta Hašta. Pán docent podporil brožúrku svojím vyjadrením a pomerne rozsiahlym rozhovorom. Pán docent organizuje rôzne semináre, ktoré sú určené pre odbornú verejnosť a prejavil záujem rozdávať na týchto seminároch brožúrku Bonding – matkina náruč po pôrode.

tour-de-bonding-hasto

Brožúrky sme taktiež odovzdali docentke Chovancovej, predsedníčke Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti a doktorke Haľamovej, zástupkyne Slovenského výboru UNICEF. Na stretnutí sme zároveň odprezentovali výsledky prieskumu, ktorý sme robili v spolupráci s občianskym združením MAMILA. Na tomto stretnutí sme boli pozvané aj na zasadnutie výboru Slovenskej pediatrickej spoločnosti, kde sme okrem prezentácie prieskumu taktiež rozdali brožúrky primárom a primárkam, ktorí sa ho zúčastnili. Rovnako sme brožúrky odovzdali aj prednostovi a hlavnému odborníkovi MZ SR v odbore gynekológia a pôrodníctvo profesorovi Borovskému a docentovi Korbeľovi, predsedovi Sekcie perinatálnej medicíny Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.

Osobne sme boli zaniesť brožúrku aj do pôrodnice v Trnave, kde mala veľký úspech a z neonatologického oddelenia si od nás vyžiadali ďalšie kusy.  Rovnako sme zaniesli brožúrky aj do gynekologicko-pôrodníckej nemocnice KOCH a do pôrodnice v Banskej Bystrici. Plánujeme ďalej pokračovať a oslovovať jednotlivé pôrodnice – ako neonatologické, tak aj gynekologicko-pôrodnícke oddelenia a postupne pokryť čo najviac pôrodníc. O týchto aktivitách vás samozrejme budeme aj naďalej informovať. Tieto pracovné cesty by sme nemohli robiť bez podpory našich darcov a darkýň a za túto podporu Vám nesmierne ďakujeme.

 

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

O autorke

Zuzana Krišková

V Ženských kruhoch pôsobím od ich vzniku v roku 2011. Zaujímam sa najmä o ľudské práva žien pri pôrode a poskytovanie zdravotnej starostlivosti založenej na dôkazoch. Medzi ďalšie témy, o ktoré sa zaujímam, patria aj následky, ktoré si ženy odnášajú na tele aj na duši ako dôsledok škodlivej praxe, nerešpektu a často aj násilia.
Som spoluatorkou dvoch publikácií Ženy-Matky-Telá I a II a pôsobila som ako konzultantka pri viacerých výskumoch ako aj pri filmoch Medzi nami, Motýlie ráno a Neviditeľná.