Vaginálny pôrod po cisárskom reze

VBAC – vaginálny pôrod po cisárskom reze

Čiernobiela fotografia, žena sa opiera o posteľ a predýchava kontrakciu.
Napísala Ženské kruhy

Na Slovensku v posledných rokoch významne stúpa počet pôrodov formou cisárskeho rezu, už dnes tak rodí v priemere každá štvrtá žena. Mnohé zo žien po sekcii chcú v prípade ďalšieho tehotenstva rodiť vaginálne. Aké riziká alebo výzvy na ne čakajú? Pozrite si, čo k téme nazývanej v skratke VBAC (VBAC – Vaginal Birth After Cesarean, čiže vaginálny pôrod po cisárskom reze) môžete nájsť na našich stránkach:

V tomto pôrodnom príbehu si môžete prečítať o osobnej skúsenosti (a peripetiách s hľadaním tej správnej pôrodnice) mamičky s vaginálnym pôrodom po predchádzajúcom cisárskom:

„Vždy som si uvedomovala, že najdôležitejšie je zdravie dieťatka, ale čo, keď podvedome som tak strašne tužila pocítiť tu úľavu, keď dieťatko vytlačím vlastnými silami, počuť jeho plač v prvej sekunde po narodení….Na poradni som svojmu gynekológovi povedala o mojej túžbe porodiť prirodzene. Ten to akceptoval, samozrejme tam však bolo veľmi veľa ale……“  >> čítať celý príbeh

Že je možné po sekcii prirodzene porodiť dokonca dieťatko otočené „koncom panvovým“ si môžete prečítať v našom ďalšom pôrodnom príbehu:

„Pôrodná asistentka prišla hneď ako mi odtiekla voda a mňa začalo pomaly nutkať na tlačenie, ale vravela som si, že je to stále len 7cm a to je málo. Chvíľu nato zahlásila PA, že ak potrebujem, tak môžem už tlačiť. Ešte pár minút som sa to snažila ovládať, ale už to bolo nemožné. Každopádne únava a chuť na spanie odišla rýchlo. Prvá vyšla ľavá nožička a bol to neopísateľný pocit, chytiť si dieťatko, ktoré prichádzalo na svet. Na hlavičku sme čakali asi tri minúty a úžasne bolo, že v miestnosti bol celý čas kľud, pokoj a nikto sa nič nesnažil urýchliť. PA zatiaľ zohrievala malú teplými zábalmi a trpezlivo čakala.“  >> čítať celý príbeh

Štatistickému zhodnoteniu faktorov ovplyvňujúcich priebeh a úspešnosť vaginálnych pôrodov po cisárskom reze sa venuje tento článok, údaje o ktoré sa opiera boli zbierané a vyhodnocované zväčša v anglosaských krajinách:

„Porodiť pomocou sekcie nemusí nevyhnutne znamenať, že každý ďalší pôrod prebehne iba operačne. Podľa Americkej spoločnosti pôrodníkov a gynekológov (ACOG) je až 90% žien po cisárskom reze vhodnými kandidátkami na VBAC. Je len veľmi málo dôvodov, ktoré znemožňujú žene pokúsiť sa o vaginálny pôrod (napr. vysoký vertikálne vedený rez, predchádzajúca ruptúra maternice, vcestná placenta, 3 a viac predchádzajúcich sekcií). Pri osobnom zvažovaní vaginálneho pôrodu po sekcii je dobré sa pozrieť aj na dostupné vedecké zdroje k téme VBAC, porovnať mieru a povahu komplikácií spojených s pokusom o vaginálny pôrod oproti komplikáciám vyskytujúcim sa pri opakovanej sekcii.“ >> čítať celý článok

O rozdielnych konceptoch vnímania pôrodu (z pohľadu kto je ich centrom, či matka alebo dieťa) a ich vplyve na voľbu vaginálneho pôrodu po cisárskom reze, resp. opakovaného cisárskeho rezu hovorí profesorka pôrodnej asistencie z Austrálie Hannah Dahlen vo videu „Face of Birth“:

„..ženy, ktoré volia vaginálny pôrod po cisárskom reze vychádzajú z pôrodného konceptu zameraného na ženu. Ich filozofiou je: „čo je dobré a zdravé pre mňa ako matku – je dobré aj pre moje dieťa“. Kým ženy, ktoré volia opakovaný cisársky vychádzajú z pôrodného konceptu zameraného na dieťa: „mojou úlohou ako dobrej matky je obetovať sa pre svoje dieťa“….“ (voľný preklad)

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.

1 komentár

  • Mile zenske kruhy,
    moj prvy porod prebehol vo velkem BA nemocnici a bol pre mna katastrofalny. Do porodnice som isla nepripravena, nikdy pred tym som nebola hospitalizovana a bol to pre mna celkom kulturny sok. Skoncil akutnou SC z dovodu nepostupujuceho porodu. V porodnom boxe som stravila skoro cely den. Ani neviem ake lieky a infuzy som dostala, kolko lekarov ma vysetrovalo a ako sa volali. Bolo toho naozaj vela.
    Ked som otehotnela druhy krat a po tomto “zazitku” som bola presvedcena, ze budem rodit sc aj druhy x. a mala som v plane v porodnici tlacit na lekarov do sekcie.
    Bala som sa , ze sa zopakuje priebeh toho prveho. Ked som sa pytala mojho gynekologa, hovoril, ze to je 50/50.
    Potom som zacala citat clanky o prirodzenom porode, rozpravala som sa so zenami, ktore chceli aby ich porod bol co najprirodzenejsia a uplne, alebo aspon ciastocne toho dosiahli. (ano stranky, ktore lekari nemaju radi, lebo potom sme mudre z internetu 😀 ) To ma trochu nakoplo k tomu, aby som zacala vyberat porodnicu, ktora bude prirodzenemu porodu po SC naklonena. Najblizsie to bola porodnica v Ceskej republike.
    Porod sa rozbehol poobede v 39tt. pockala som, kym boli kontrakcie pravidelne a min. 5minutove. Co bolo az vecer. Muza som zobudila a vyrazili sme. Porod prebehol v podstate ukazkovo. Okrem klystiru (ktory som sama ziadala) mi nebol podany jediny liek, vysetrenie lekarom prebehlo na prijme a potom tesne pred poslednou fazou. Parner mohol byt so mnou aj pocas prvej porodnej doby. Skusali sme rozne polohy, tak aby dieta zislo co najprirodzenejsie same. Plodovu vodu neprepicli, praskla mi sama pocas kontrakcie.
    Lekra so mnou rozpraval o nastrihu, nechcel ho robit preventinne ale pytal sa na suhlas v pripade potreby. Nakoniec nebol potrebny 🙂 Mali sme bonding a zo saly som odkracala aj s dietatom na oddelenie. Aj ked porod, nie je “prijemny” zazitok, moze byt z neho aj pozitivny pocit. Vsetko zavisi od PA a lekarov.