TV a rozhlas Videá

Reportáž o poplatkoch za epidurálnu analgéziu

Featured Video Play Icon
Napísala Ženské kruhy

Reportáž z večerných správ TV JOJ o poplatkoch za epidurálnu analgéziu a sprievodnú osobu pri pôrode. Epidurálna analgézia je jedným zo spôsobov zmiernenia bolesti pri pôrode. Poplatky za jej poskytnutie sa v minulosti vyberali vo všetkých pôrodniciach. Momentálne sa epiduárlna analgézia pri vaginálnom pôrode poskytuje ženám bez poplatku vo všetkých štátnych nemocniciach. Stále je spoplatnená v zariadeniach, ktoré vlastnia a prevádzkujú súkromné spoločnosti. Výška poplatku nie je jednotná. Ide o súčasť zdravotnej starostlivosti, ktorá by mala byť štandardne hradená z verejného zdravotného poistenia, ak o ňu žena prejaví záujem.

Ženy majú tiež právo na prítomnosť sprievodnej osoby pri pôrode podľa vlastného výberu. Vyberanie poplatkov za prítomnosť sprievodnej osoby pri pôrode môže pre niektoré ženy predstavovať finančnú prekážku. Navyše sa nejedná o nadštandardnú službu zo strany pôrodnice ale o základné právo rodiacej ženy.

Zostrih reportáže uverejňujeme so súhlasom televízie.

Viac o vašich právach pri pôrode sa môžete dočítať v publikácii Ženy-Matky-Telá, ktorá je voľne dostupná na stiahnutie.

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.