„Každá žena má právo na pozitívnu pôrodnú skúsenosť a dôstojnú empatickú starostlivosť počas pôrodu, a to aj v prípade, ak nastanú komplikácie.“
Medzinárodná federácia pre gynekológiu a pôrodníctvo
Pozitívna pôrodná skúsenosť môže ovplyvniť, ako sa žena cíti ešte mesiace po pôrode. Žena s pozitívnou pôrodnou skúsenosťou má nižšie riziko rozvoja psychických problémov po pôrode (ako napríklad popôrodná depresia alebo posttraumatická stresová porucha). Takáto skúsenosť jej tiež pomáha ľahšie sa starať o dieťa a celkovo zvládať začiatok materstva.
Prečo je pozitívna pôrodná skúsenosť dôležitá aj v pri cisárskom reze?
Výskumy ukazujú, že ženy pri akútnom cisárskom reze menej často zažívajú pozitívnu pôrodnú skúsenosť. Častejšie prežívajú stres, negatívne pocity a celkovo hodnotia pôrod negatívne. Tento problém sa týka najmä žien, ktoré chceli rodiť vaginálne, ale nakoniec podstúpili akútny cisársky rez, alebo žien, u ktorých počas pôrodu nastali vážne komplikácie.
Vonkajšie okolnosti výrazne ovplyvňujú, či žena zažije pozitívnu skúsenosť s cisárskym rezom. To je dobrá správa. Znamená to, že zmenou prístupu a podmienok môžeme zmeniť nielen to, ako ženy hodnotia svoj pôrod, ale aj ich pocity v popôrodnom období.
Pri akútnom cisárskom reze pocity ženy ovplyvňuje aj to, či jej zdravotnícky personál poskytol dostatočnú podporu pre fyziologický pôrod a ako s ňou komunikoval počas celého pôrodného procesu.
Ako podporiť pozitívny zážitok z pôrodu cisárskym rezom?
Informácie
Žena potrebuje vedieť, čo môže očakávať. Zdravotnícky personál by jej mal vysvetliť priebeh operácie, čo môže cítiť a ako bude prebiehať jej zotavenie. Pri akútnom cisárskom reze by mal personál aktívne komunikovať so ženou o aktuálnej situácii a vysvetliť jej medicínske dôvody pre cisársky rez. Personál by mal žene poskytnúť dostatok informácií o zdravotnom stave bábätka aj o jej vlastnom stave. Poskytnuté informácie by mali byť faktického charakteru, upokojiť prípadné obavy, znížiť stres, ktorý žena v náročnej situácii prežíva.
Zapojenie ženy do rozhodovania
Zdravotnícky personál by mal zabrániť tomu, aby žena úplne stratila kontrolu, čo by mohlo viesť k jej traumatizácii. Strata kontroly môže spôsobiť traumu. Zdravotníci by mali aktívne zapájať ženu počas celej operácie. Môžu jej ponúknuť výber typu anestézie, umožniť jej sledovať pôrod (ak si to praje), priebežne s ňou komunikovať počas operácie a zabezpečiť kontakt koža na kožu s bábätkom hneď po pôrode.
Emocionálna podpora
Nervozita a úzkosť spojené s operáciou sú normálne. Zdravotnícky personál by mal preto vytvoriť také podmienky, ktoré umožnia prítomnosť blízkej osoby, ktorá žene poskytne emocionálnu podporu. Blízka osoba môže ženu držať za ruku, rozprávať sa s ňou a povzbudzovať ju empatickou komunikáciou.
Kontakt koža na kožu s dieťaťom
Keď zdravotníci podporujú kontakt koža na kožu medzi matkou a bábätkom aj po pôrode cisárskym rezom, pomáhajú žene získať pozitívnu pôrodnú skúsenosť. Tento kontakt posilňuje u matky pocit kompetencie a pomáha jej úspešne začať dojčiť.
Podpora v popôrodnom období
Po pôrode žena potrebuje praktickú pomoc a emocionálnu aj fyzickú podporu. To zahŕňa pomoc s dojčením a starostlivosťou o bábätko. Tiež efektívne tíšenie bolesti, ukázať žene ako sa môže starať o jazvu či zodpovedať akékoľvek otázky, ktoré má. V prvých dňoch po pôrode cisárskym rezom veľa žien potrebuje aj pomoc s naplnením svojich základných potrieb.
Tíšenie bolesti
Po operácii je bežná bolesť. Je veľmi dôležité poskytnúť možnosti tíšenia bolesti, ktoré sú účinné a bezpečné. Personál môže efektívne tlmiť bolesť bez toho, aby to narušilo dojčenie. Žena môže užívať také lieky na efektívne tíšenie bolesti, ktoré neprekážajú pri dojčení.
Rešpektovanie pocitov ženy
Niektoré ženy sa môžu cítiť sklamané alebo smutné z toho, že pôrod skončil cisárskym rezom a potrebujú si túto stratu odsmútiť. Preto je dôležité rešpektovať ich pocity a poskytnúť emocionálnu podporu, neumenšovať tieto pocity, nebanalizovať ich. Nie je vhodné podsúvať pocity smútku pokiaľ ich sama žena nepociťuje.
Rodili ste cisárskym rezom? Podeľte sa so svojou skúsenosťou s podporou dojčenia v nemocnici po cisárskom reze. Vyplňte prieskum, ktorý Ženské kruhy zorganizovali spoločne s občianskym združením MAMILA.
Aktualizované 22.3.2025