Naša vízia

Gabriela Janovičová

Téma tehotenstva ju fascinovala už od dievčenských rokov. Od roku 2008 zbiera informácie a skúsenosti žien s prirodzeným pôrodom a dojčením. Zúčastňuje sa na prednáškach, seminároch a konferenciách s tematikou humanizácie a harmonizácie predpôrodnej, pôrodnej a popôrodnej starostlivosti o ženy. Pritom počúva príbehy žien, ktorých bytostnou túžbou je porodiť bezpečným prirodzeným spôsobom, bez následnej separácie od ich detí.

Usiluje sa docieliť, aby ženy mali možnosť voľby porodiť prirodzene, teda normálne a aby mamička a dieťatko boli v pôrodniciach ošetrované ako neoddeliteľná jednotka. Rozhodla sa založiť občianske združenie, ktoré bude spájať podporovateľov žien a samotné ženy, ktoré veria fyziologickým procesom, prírode, vnútornej ženskej sile, svojmu dieťatku a svojmu telu. Verí, že zážitok z pôrodu ovplyvňuje život žien. To, ako sa žena cíti pri pôrode, ovplyvňuje jej sebavedomie, jej fungovanie ako mamy i ako partnerky. V rámci združenia poriada besedy a prednášky pre tehotné a dojčiace mamičky. Je matkou jedného anjelika a troch dnes už dospelých detí.

[floated align=“center“]Tehotenstvo je vzácne obdobie v živote ženy. Obdobie, kedy môže spomaliť a vnímať jedinečné spojenie s tou malou bytosťou, ktorá sa kúpe nielen v jej vode, ale i v jej pocitoch a myšlienkach. Dieťatko s ňou dokáže komunikovať už v brušku. V jeho podvedomej pamäti zostanú všetky spomienky – na život v brušku, na pôrod i to, čo sa udeje po ňom. Keď uveríme, že sa nerodí nejaký plod bez cítenia, ale inteligentná, cítiaca a vnímajúca ľudská bytosť, zmení sa náš názor na spôsob, akým dieťatko príde na svet i na následné zaobchádzanie s ním. Pôrod nemusí byť nutné zlo, niečo, čo žena musí strpieť. Pôrod môže byť pre ženu zdrojom zdravého sebavedomia, prameňom, z ktorého bude čerpať silu počas celého svojho života. Učenie a stretávanie sa so vzácnymi ľudmi ma veľmi obohacuje. To, čo sa u mňa začalo štúdiom prirodzeného pôrodu, hľadaním minimalizácie pôrodných tráum žien i detí, prerástlo časom v nádherné liečenie seba samej.[/floated]

O autorke