Mediálne výstupy

Film Medzi nami rozprúdil diskusiu o pôrodoch na Slovensku, ženy sa ozývajú

Napísala Ženské kruhy

Mediálne výstupy o téme pôrodov na Slovensku po premiére filmu Medzi nami.

Film Medzi nami režisérky Zuzany Límovej, dokument z Bratislavských pôrodníc, ktorý poukázal na násilie a nerešpekt pri pôrode dokonca aj pri zapnutých kamerách, rozprúdil búrlivú diskusiu o stave slovenského pôrodníctva. Na jednej strane stojí vedenie UNB, ktoré film označuje za vysoko neobjektívny, na druhej strane stoja tisícky žien s ich vlastnou pôrodnou skúsenosťou. Na výzvu denníka SME sa v priebehu jedného dňa ozvalo vyše 50 žien, ktoré zažili násilie pri pôrode, niektoré príbehy zverejnil. Ženy sa začali ozvývať aj nám, ich príbehy anonymizovane zverejňujeme na našej facebookovej stránke.

Minister zdravotníctva T. Drucker je presvedčený, že film Medzi nami ukázal individuálne ľudské zlyhania, ktoré neodzrkadľujú väčšinový stav v našich nemocniciach. Ženské kruhy spolu s Občan, demokracia a zdpovednosť reagovali otvoreným listom, v ktorom ministrovi zdravotníctva vysvetľujú, že násilie, porušovanie ľudských práv žien a nevhodné praktiky pri pôrodoch sú na Slovensku žiaľ bežnou realitou, na čo upozorňujú už niekoľko rokov. Štát musí tento systémový problém riešiť.

Sme veľmi rady, že hlas Ženských kruhov bolo v posledných dňoch cez našu predsedníčku Zuzanu Kriškovú počuť z viacerých strán, napr. priamo na diskusii po premietaní filmu Medzi nami na festivale Jeden svet, vo večerných správach TV Markíza,  a ako hosťka sa vyjadrovala k téme aj v rádiu Aktual. Do verejného povedomia sa nám tak podarilo dostať komplexnejší pohľad na systémové problémy v pôrodníctve na Slovensku.

 

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.