Svojmu dieťatku som pred narodením dávala na výber z troch možností: Buď sa naroď 17., alebo 21., alebo 25. marca. To sú pekné dátumy. Vtedy by som ťa chcela porodiť. Šestnásteho večer sme s manželom vyberali mená, ktoré sa nám páčia. Chlapčenské sa nám obidvom pozdávalo len jedno, Boris, na dievčenských sme sa nevedeli dohodnúť.
Sedemnásteho v noci som sa zobudila o pol druhej s tým, že mi treba na malú. Do záchodu niečo čľuplo a na papieri som našla trochu krvi. „To bola asi hlienová zátka,“ pomyslela som si, ale keďže odchod hlienovej zátky ešte neznamená, že sa začína pôrod, vliezla som naspäť do postele (až v nemocnici som sa potom dozvedela, že to nebola zátka, ale plodová voda). Len čo som však ležala, bolo mi jasné, že túto noc už nezaspím. Že už je to tu. Kontrakcie som zatiaľ žiadne nepociťovala, bolo mi ale nepríjemné ležať, tak som zas prekročila muža a šla sa prechádzať do obývačky. Takto som sa prechádzala až do rána v našej miniatúrnej obývačke, pendlovala na záchod, popíjala čaj z malinového listu a pozorovala, ako sa za oknom brieždi. Pomaličky sa spúšťali kontrakcie, boli čoraz silnejšie a dlhšie, a ja čoraz nevyspanejšia a unavenejšia. Tešila som sa však na dieťatko a bola som zvedavá na pôrod, aké to asi bude. Nadránom mi už bola celkom zima (pred pár dňami vypli kúrenie). Napustila som si vaňu, aby som sa trochu zohriala. Predtým som však šla zobudiť muža, aby ma prípadne vytiahol von, ak nebudem vládať sama. V teplej vode som sa zohriala a načerpala nové sily, byť vo vani počas kontrakcií mi však nebolo dvakrát príjemné. Po chvíľke som bola už zas vonku a stepovala v obývačke. O pol jedenástej doobeda sme volali sanitku. Kontrakcie už boli poriadne silné a nešli predýchať. Dorazili za pár minút. Pôvodne som chcela rodiť na Antolskej, ale lekárka v sanitke sa spýtala, či tam mám zazmluvneného nejakého lekára, a keď dostala odmietavú odpoveď, zahlásila, že to potom nemá význam sa tam viezť cez pol Bratislavy a ideme do Ružinova. To bola tá posledná pôrodnica, kde som chcela rodiť, lenže v tej chvíli mi to bolo jedno. Odviezli ma rovno na pôrodnú sálu. Lekárka po vyšetrení skonštatovala, že som plne otvorená a že môžme ísť na to. Ani neviem ako a skončila som presne tak, ako som nechcela – na chrbte, s vyloženými nohami. Odrazu sa tam zbehlo kopec ľudí, asi osem, jedna sestra sa mi snažila zaviesť do ľavej ruky kanylu, ďalšie ma oblievali akousi hnedou tekutinou. Na otázku, čo sa mi chystajú dávať cez kanylu, som poriadnu odpoveď nedostala, len „To potom lekár rozhodne, čo bude treba.“ a ešte dve hlášky v tomto duchu. Hnedá tekutina bola dezinfekcia, že ma idú holiť. Povedala som, že nechcem. „Ale ako vás potom bude pán doktor strihať?“ V tej chvíli vošiel doktor, rovno som mu povedala, že si nástrih neželám. Presnejšie, zakričala uprostred kontrakcie. On mi zakričal naspäť, že či akceptujem, ak sa roztrhnem až po konečník. Áno, akceptujem. Ďalej sa už nástrih neriešil, po pôrode som mu podpísala reverz. Všetkých tých osem ľudí povzbudzovalo „Tlačte! Tlačte!„, adrenalínu kopec, napätie ako pri finále MS v hokeji. Tesne predtým, než vyšla hlavička, som pocítila veľmi bolestivé pnutie v oblasti hrádze. Spýtala som sa doktora, čo tam robí. Sestra po ľavici odvetila: „Pán doktor sa vám snaží chrániť hrádzu, keď ste teda nechcela nástrih.“ Toto bol najbolestivejší vnem z celého pôrodu, to jeho chránenie hrádze, ako sa mi ju snažil rukou rozťahovať. Inak som bolesť nevnímala, len obrovský tlak každej kontrakcie. Asi po 15 minútach tlačenia sa naše dieťatko narodilo. Bolo pol dvanástej. Nestihla som požiadať o dotepanie pupočníka. Nepríjemná sestra po mojej ľavici práve do mňa hustila ďalšiu múdrosť z kategórie „Toto je štátna nemocnica, tu musíte robiť, čo vám my povieme“, keď som kútikom oka zazrela, že doktor berie do rúk nožnice. Aj som otvorila ústa, ale pupočník už bol prerezaný a zasvorkovaný a dieťa mi podávali na brucho. Od tohto momentu zo mňa opadol všetok adrenalín aj moja bojachtivosť. Vypliešťala som oči na to malé vlasaté čudo na svojich prsiach a postupne prestávala vnímať ľudí naokolo. Podišla ku mne doktorka, ktorá robila vstupné vyšetrenie. „Budete mať ešte nejaké neštandardné požiadavky?“ Pomyslela som si, že je smutné, keď prirodzený, nemedikovaný pôrod takmer bez lekárskych zásahov považuje za neštandardný. Nahlas som povedala len: „Chcem mať dieťa stále pri sebe.“ „No to závisí od toho, či bude v poriadku,“ zahlásila, ale nesnažila sa mi ho zobrať. Potom sa spýtala, kedy ho môžu odvážiť a odmerať. „Po pôrode placenty.“ [fusion_builder_container hundred_percent=“yes“ overflow=“visible“][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ background_position=“left top“ background_color=““ border_size=““ border_color=““ border_style=“solid“ spacing=“yes“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ padding=““ margin_top=“0px“ margin_bottom=“0px“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_speed=“0.3″ animation_direction=“left“ hide_on_mobile=“no“ center_content=“no“ min_height=“none“]Tak krásne, ako sa len dá
Začiatok cesty Môj druhý pôrodný príbeh vnímam ako dlhú štvorročnú cestu (i keď ma samozrejme formovali aj udalosti predtým). V apríli 2019 som porodila môjho úžasného syna cisárskym rezom. Nie samotný cisársky rez, ale všetky okolnosti a hlavne smútok, že som sa so...




