Články a rozhovory

Článok na SME o tom, ako sa za 5 rokov zmenilo pôrodníctvo na Slovensku

Screenshot obrazovky. V ľavej časti záber na ležiacu tehotnú ženu na monitore, žena je bez tváre. Text vedľa fotografie: Nástrihy, tlačenie na brucho, nerešpekt aj zanedbané duševné zdravie. Pôrodníctvo má stále limity. Pôrodníctvo je päť rokov pod drobnohľadom, čo sa zmenilo? Michaela Žureková 26. okt
Napísala Ženské kruhy
Buďte súčasťou zmeny k lepšiemu. Vďaka Vašej podpore stojíme pri ženách už 13 rokov. Chcem podporiť

V roku 2017 otriasol Slovenskom film od režisérky Zuzany Límovej – Before I Met You – Medzi nami. Z porušovania práv žien a detí pri pôrodoch a z pôrodníckeho násilia sa stala celospoločenská téma. Novinárka Mia Žureková napísala článok o tom, kam sa posunulo odvtedy za päť rokov slovenské pôrodníctvo.

Článok je rozsiahly a dotýka sa viacerých tém: od BFHI, pandémie či kompetencií pôrodných asistentiek . V našom vyjadrení sme upriamili pozornosť aj na nedostatočnú starostlivosť v popôrodnom období. Prichádza nám od vás totiž množstvo podnetov z ktorých je zrejmé, že zdravotným problémom a ťažkostiam žien po pôrode sa v rámci slovenského systému nevenuje takmer žiadna pozornosť. Zo zahraničia pritom máme dostatok príkladov dobrej a prospešnej praxe, ktorou by sme sa mali inšpirovať. Pre denník SME poskytla vyjadrenie za Ženské kruhy Miroslava Rašmanová.

Vyberáme z článku:

Na Ženské kruhy sa však v poslednom čase obrátilo viacero žien s pretrvávajúcimi problémami po nástrihu hrádze. Z celkových štatistík vyplýva, že ho vykonajú takmer každej druhej rodiacej žene, pričom v mnohých prípadoch sa tak deje rutinne a bez medicínskeho dôvodu.

“V rámci zdravotného systému tieto ženy nevedia nájsť účinnú pomoc a uspokojivé riešenie svojich ťažkostí. Na Slovensku celkovo nie je vytvorená sieť zdravotníckych služieb pre ženy, ktoré majú problémy či už s hojením rany po pôrode, zažívajú ťažkosti s dojčením alebo by potrebovali starostlivosť o duševné zdravie,” hovorí Rašmanová a dodáva, že pre veľkú skupinu žien je takáto pomoc nedostupná.

Nedostatočné je podľa nej tiež povedomie o možnostiach prevencie a podpory v oblasti duševného zdravia rodiacich žien.

Buďte súčasťou zmeny k lepšiemu. Vďaka Vašej podpore stojíme pri ženách už 13 rokov. Chcem podporiť

O autorke

Ženské kruhy

Ženské kruhy vykonávajú osvetovú činnosť zameranú na ľudské práva žien v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Spolupodieľali sa na viacerých výskumoch a advokačných aktivitách v tejto oblasti.

Ženské kruhy