Spoločné spanie a riziko SIDS

Home/Témy/Bonding/Spoločné spanie a riziko SIDS

Spoločné spanie a riziko SIDS

Spoločné spanie sa často uvádza ako rizikový faktor v súvislosti so SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat). Pre bábätká je však príjemné a zvyšuje tiež komfort matky dojčeného bábätka. Naopak, spanie bábätka v inej miestnosti ako rodičia, zvyšuje riziko SIDS.

Spoločné spanie – poznajte rizikové faktory

Prečítajte si materiál, ktorý bol pripravený organizáciou Unicef UK Baby Friendly Initiative a ktorý je venovaný zásadám bezpečného spoločného spania. Analýza prípadov SIDS zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Írska totiž ukazuje, že nie samotné spoločné spanie, ale rizikové správanie a pridružené faktory, zvyšujú riziko úmrtia na SIDS.

Okrem toho množstvo rodičov  v niektorej fáze starostlivosti spí spoločne s deťmi. Dôvodom je aj to, že spoločné spanie výrazne uľahčuje starostlivosť a samotné bábätká sa ho dožadujú. Tento materiál bol pôvodne určený pre zdravotníckych pracovníkov. Poskytuje im návod, ako sa s rodičmi rozprávať o spoločnom spaní. Prináša informácie o rizikových faktoroch, ktoré sú zodpovedné za SIDS. Spoločné spanie ako také, nie je rizikovým faktorom, ak je praktizované v súlade s nižšie uvedenými zásadami.

Pôvodný materiál je v anglickom jazyku uverejnený na stránke Unicef UK Baby Friendly Initiative. Preklad bol urobený a uverejnený s dovolením Unicef UK Baby Friendly Initiative.

Preložila: Miroslava Rašmanová

Jazyková korektúra: Eni Vančíková

By | 2017-05-23T11:52:46+00:00 23.máj.2017|Bonding, Témy|0 komentárov

O autorke:

Občianske združenie Ženské kruhy je združenie humanitného a charitatívneho charakteru, ktorého poslaním je podpora a cielená činnosť zameraná na humanizáciu pôrodníctva v Slovenskej republike a to so zameraním najmä na podporu propagácie myšlienok v oblasti prirodzeného tehotenstva, prirodzeného, normálneho pôrodu s následnou neoddeliteľnou jednotou matky a dieťata a podporou dlhodobého dojčenia.

Napíšte komentár