Stiahnite si Ženy-Matky-Telá

Home/Bonding, Brožúrky, Rešpekt a slobodná voľba/Stiahnite si Ženy-Matky-Telá

Stiahnite si Ženy-Matky-Telá

V súvislosti s poskytovaním pôrodnej starostlivosti dochádza na Slovensku k vážnym porušeniam ľudských práv žien, ktoré majú často systémovú povahu. Porušenia sa týkajú všetkých ľudských práv prítomných pri pôrodoch – napríklad práva na ľudskú dôstojnosť, na ochranu zdravia, na ochranu súkromného a rodinného života, na informácie, na rovnosť a nediskrimináciu, práva nebyť podrobená násiliu, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu a i. Porušujú ich jednotliví zdravotnícki pracovníci a pracovníčky, zdravotnícke zariadenia, ale aj štát, Vyplýva to z dvojročného monitoringu a výskumu, ktorý realizovalo združenie Občan, demokracia a zodpovednosť v spolupráci s občianskym združením Ženské kruhy. Publikácia Ženy – Matky – Telá: Ľudské práva žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku je prvou publikáciou na Slovensku, ktorá sa zaoberá pôrodnou starostlivosťou v SR z pohľadu ľudských práv žien.

By | 2017-11-16T11:37:26+00:00 30.apr.2015|Bonding, Brožúrky, Rešpekt a slobodná voľba|3 komentáre

O autorke:

Občianske združenie Ženské kruhy je združenie humanitného a charitatívneho charakteru, ktorého poslaním je podpora a cielená činnosť zameraná na humanizáciu pôrodníctva v Slovenskej republike a to so zameraním najmä na podporu propagácie myšlienok v oblasti prirodzeného tehotenstva, prirodzeného, normálneho pôrodu s následnou neoddeliteľnou jednotou matky a dieťata a podporou dlhodobého dojčenia.

3 komentáre

  1. Dominika 4. mája 2015 at 18:19

    ach, kedy sa pristup slovenskeho porodnictva k rodickam a porodom ako takym zmeni?? mam za sebou 1 porod, z pohladu spolocnosti bol v podstate bezproblemovy, ale aj tak ked si nan spomeniem, citim sa ponizene a co ma najviac mrzi je, ze som si nedokazala vybojovat poporodny bonding s dcerkou a zial, rutinne sa bonding nevykonava aj ked to bolo pre mna velmi dolezite a doteraz ma to velmi mrzi…tuzim po druhom dietatku, ale normalne sa obavam ist opat rodit to tej istej porodnice, kde je rutinna separacia, nepodpora dojcenia, prilis vela liekov pocas porodu a celkovo pristup, ktory mi az tak nevyhovuje…dakujem vam za vasu pracu, verim, ze raz to bude lepsie, aj ked je to beh na dlhu trat…ale je veeelmi potrebne sirit taketo informacie a osvetu.

  2. Gabika 25. júna 2015 at 13:51

    Ďakujem Vám za Vašu publikáciu. Z môjho pôrodu mám nepríjemný zážitok a už som si pripadala divná, lebo všetci si pôrodnicu, kde som rodila, chvália. Až v tejto publikácii sa mi naozaj potvrdilo, že moje pocity, že pôrod neprebehol správne a cítim sa ponížená a nerešpektovaná, sú správne. Začalo to pokynom na prezlečenie z vlastného oblečenia do nočnej košele na sesterni s neustálym „provozom“, pokračovalo to rutinnými zákrokmi bez informovania o tom, čo a prečo robia a končilo to tlačením na brucho a epiziotómiou napriek môjmu nesúhlasu a odnesením syna na novorodenecké, odkiaľ sa vrátil napriek mojej prosbe o neumývanie mazu voňavý od šampónu… Ďakujem za prácu, ktorú robíte, je to veľmi potrebné.

  3. […] Ženy-Matky-Telá […]

Napíšte komentár