Domáci pôrod Odborné názory Pôrodná asistencia Spontánny potrat

Rozhovor s nórskou pôrodnou asistentkou Evou Nygaard 2. časť (spontánny potrat, domáci pôrod, starostlivosť v tehotenstve)

Eva Nygaard je oblastná pôrodná asistentka a zároveň súkromná pôrodná asistentka, ktorá asistuje pri pôrodoch v druhom najväčšom nórskom meste Bergen. Zároveň je kvalifikovanou laktačnou konzultantkou a poradkyňou (IBCLC). Bola aktívnou členkou hnutia, ktoré v 80. a 90. rokoch tvrdo pracovalo, aby zabezpečilo právo žien rodiť prirodzene a na mieste podľa vlastného výberu. V Bergene ich snaha vyústila do založenia alternatívneho pôrodného centra s názvom Storken (v preklade “bocian”). Eva pracovala na čiastočný úväzok v Storkene 13 rokov.

 PDFdownloadicon  Detaily o pôrodnom systéme v Nórsku
Dohoda o domácom pôrode

Starostlivosť o tehotnú a rodiacu ženu v Nórsku

Kto sa v Nórsku stará o tehotnú ženu?

Žena si môže v tehotenstve vybrať starostlivosť jej všeobecného lekára, alebo oblastnej pôrodnej asistentky, alebo kombináciu oboch. To ju nestojí nič. Ak si vyberie súkromného lekára alebo pôrodnú asistentku, musí im za kontroly platiť.

Môže si vybrať gynekológa?

Môže. Ale musí si nájsť súkromného gynekológa a byť ochotná platiť mu za odborné vyšetrenia cenu, ktorú si povie. Len veľmi málo žien si zvolí tento spôsob.

Kto sa stará o ženu pri pôrode v pôrodnici?

Ak ide o zdravú ženu a normálny pôrod, v pôrodnej sále je zodpovedná pôrodná asistentka. Ona je považovaná za najkompetentnejšieho profesionála v tejto oblasti. Pôrodné asistentky pracujú spoločne, takže si vzájomne pomáhajú a radia v prípade, že potrebujú niečo prebrať. Vo väčších nemocniciach je zvyčajne tiež k dispozícii skúsená vedúca pôrodná asistentka. Pôrodník je zavolaný v prípade, že sa niečo odchýli od normálu. Pôrodníci nie sú zapojení do bežných pôrodov, iba do komplikovaných.

Pôrodné asistentky a lekári majú rôznu odbornú prípravu, a preto plnia rôzne úlohy v starostlivosti o ženy. V Nórsku sú gynekológovia a pôrodníci špecialisti. Chodia k nim ženy, ktoré sú k nim presmerované od všeobecných lekárov alebo oblastných pôrodných asistentiek. To je v súlade s odporúčaniami WHO s využitím najnižšej ešte účinnej úrovne starostlivosti.
Štatistické údaje z mnohých častí sveta jasne ukazujú, že ak vytvoríte systém, kde sa gynekológovia starajú o zdravé ženy s normálnym tehotenstvom, rýchlo sa zamerajú na strach z možných komplikácií, nasleduje mnoho zbytočných ultrazvukov a ešte viac zásahov. Pravda je jednoduchá: ak miera zásahov vzrastie, šanca na normálny vaginálny pôrod klesne.

Povedzme, že chcem, aby pôrod v pôrodnici viedla konkrétna pôrodná asistentka. Môžem si to zariadiť?

Všeobecne ešte nemáme pre také prípady dohody. Ale verím, že je to možné, ak si najmete a privediete svoju pôrodnú asistentku, ak je registrovaná a poistená v súlade s predpismi. Potom to je len otázka toho, že jej za služby zaplatíte a musíte sa dohodnúť s nemocnicou, najlepšie v dostatočnom predstihu pred termínom pôrodu.
Pre nemocnicu by bolo oveľa náročnejšie zariadiť, ak by ste požiadali pri pôrode o konkrétnu pôrodnú asistentku z radu jej zamestnancov. Nemocničné pôrodné asistentky majú rozpis služieb a často sú značne pracovne vyťažené, keď sú v službe.

Prirodzený potrat

Ak nastane prirodzený potrat, kto sa postará o ženu?

Potrat je vo všeobecnosti záležitosť lekára a nemocnice. Je to tak, pretože ženy, ktoré potratia, väčšinou potratia skoro, ešte pred tým, než sa prvýkrát stretnú s pôrodnou asistentkou. Ak žena so mnou konzultuje zamlčaný alebo prebiehajúci potrat, pošlem ju do gynekologickej ambulancie v nemocnici.

Ako sa v nemocnici vysporiadajú s potratom?

Potrat je častá udalosť. Príroda robí prísnu kontrolu kvality. Odhaduje sa, že asi 20% tehotenstiev je ukončených prirodzeným potratom. Najlepšie je nechať telo postarať sa o to samé. Ak krvácanie pokračuje normálne a prestane po niekoľkých dňoch, potom všetko vyšlo. Ak kŕče a krvácanie trvá dlho alebo je nepravidelné, prestane a zasa začne, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Je potrebné spraviť ultrazvuk, možno následne chirurgický zákrok – kyretáž. Gynekológ vyšetrí ženu, zhodnotí situáciu a rozhodne, aká liečba je najlepšia.

Takže väčšinou nerobíte nič, len čakáte.

Väčšinou áno. Ale ak žena silne cíti, že to nezvláda, keď sa veľmi bojí, prežíva úzkosť a hovorí: „Nemôžem čeliť tomu stresu a hrôze v čakaní na potrat, prosím, pomôžte mi, chcem to mať za sebou!„- potom lekár s najväčšou pravdepodobnosťou zváži jej potreby a pomôže jej liekmi alebo chirurgickým zákrokom.

Pôrod doma

Aký má Nórsko postoj k pôrodom doma?

Pôrody doma boli v Nórsku vždy úplne legálnou voľbou a nikdy z Nórska nezmizli. A je pravdepodobné, že ich počet sa v najbližších rokoch zvýši. Momentálne je ich len pár sto za rok, čo je veľmi malý zlomok z tých približne 60 000 detí, ktoré sa u nás každý rok narodia. Ale tento rok Riaditeľstvo pre zdravotníctvo zverejní kvalitne pripravené smernice pre domáce pôrody. Dúfame, že sa stanú míľnikom a uľahčia to tým, ktorí chcú porodiť svoje dieťa doma.

Pôrod doma je tu považovaný za bezpečný pre zdravé ženy s normálnym tehotenstvom s jedným dieťaťom otočeným hlavičkou dolu, keď je prítomná kompetentná pôrodná asistentka. Je to ešte bezpečnejšie v mestských oblastiach, kde je prístup k záchrannej službe, ambulancii a pôrodnici rýchly a jednoduchý. Ženy, ktoré sa rozhodnú porodiť doma, majú nárok na finančnú dávku, ktorú im po pôrode vypláca HELFO (štátna zdravotnícka organizácia), aby im pokryla zvýšené náklady. Pre ženy je však často skutočný problém nájsť pôrodnú asistentku, ktorá môže asistovať pri pôrode, a to najmä v prípade, keď rodina žije vo vidieckej oblasti ďaleko od mesta a žiadne súkromné pôrodné asistentky nežijú v ich blízkosti. Všeobecne platí, že mestské oblasti ponúkajú širšiu škálu výberu.

Čo je náplňou vašej práce ako súkromnej pôrodnej asistentky?

Môžem robiť tehotenské kontroly. Môžem asistovať pri domácich pôrodoch. Môžem poskytnúť kontroly po pôrode. Môžem pomôcť s dojčením, ak sú problémy.

Povedzme, že chcem porodiť dieťa doma. Čo mám urobiť?

Použiť google! Domáci pôrod + názov vášho mesta / oblasti / krajiny.
Každý, kto ponúka službu v týchto dňoch, má webovú stránku na internete. Tu v Bergene sme tri pôrodné asistentky, ktoré spolupracujeme pri domácich pôrodoch a zriadili sme si webovú stránku, kde popisujeme, kto sme a čo ponúkame. Snažíme sa prispôsobiť naše služby tak, aby sme naplnili potreby každej ženy. Keď nás žena kontaktuje, poskytneme jej informácie, ktoré žiada a dohodneme si schôdzku. Žena a jej partner sa s nami musia stretnúť, aby zistili, kto sme a posúdili, či sme tie správne osoby, ktoré majú asistovať pri pôrode ich dieťaťa. Je to vždy otázka nejakej osobnej chémie, ktorá umožňuje rozvíjať dôveru. Ak sa rodina rozhodne ísť do toho, zorganizujeme viacero stretnutí – toľko, koľko je potrebné, aby sme sa dostatočne zoznámili. Takže sme to my, kto musí rodine vyhovovať. Musíme byť niekým, komu môžu dôverovať.

Dávame žene možnosť domáceho pôrodu od jej 37. týždňa tehotenstva, to znamená 3 týždne pred termínom. A niektoré ženy porodia 10, 12 dní po termíne, takže niekedy je to aj 5 týždňov čakania, teda obdobie, kedy sme pre tú ženu na telefóne. Napíšem rozpis, takže žena vie, ktorý deň má komu volať. A ja potrebujem vedieť, že nie som na telefóne každý deň, pretože to by som nezvládla.

Po domácom pôrode ju na druhý deň prídeme navštíviť, pretože chceme vidieť, či je s ňou všetko v poriadku, či sa jej správne zavinuje maternica, či príliš nekrváca, či je dojčenie na dobrej ceste atď. A sledujeme ju týždeň. V priebehu tohto týždňa vezmeme krvný test z pätičky dieťaťa, necháme ho vyhodnotiť, pošleme všetky potrebné verejné formuláre, informujeme písomne zdravotnícku kliniku, žene dáme kompletnú sadu poznámok o jej domácom pôrode (dokumentácia o narodení). Máme aj vlastnú kópiu, ktorú sme povinní uchovávať po dobu 10 rokov na bezpečnom mieste.

Platí žena za domáci pôrod?

Platí za to, že pôrodná asistentka je na telefóne 24 hodín denne 7 dní v týždni od 37. týždňa tehotnosti až po pôrod a tiež za sledovanie počas domácich návštev a profesionálny servis počas týždňa po pôrode. Samotnú asistenciu pri domácom pôrode hradí HELFO. Všetky súkromné pôrodné asistentky sú v HELFO registrované a majú s nimi uzavretú zmluvu. Účtujem si každý odvedený domáci pôrod a raz za mesiac im účet pošlem. Oni mi zaplatia podľa sadzieb, ktoré sú každoročne dohodnuté na rokovaniach medzi úniou pôrodných asistentiek a štátom.

A spíšete zmluvu aj so ženou?

Áno. Vytvorili sme štandardnú zmluvu. Prikladám ju, takže si ju môžete pozrieť. Vždy dbáme na to, aby mala žena plnú slobodu zmeniť svoj názor pred pôrodom, ak cíti, že nakoniec chce ísť rodiť do nemocnice.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor

<< späť na 1. časť rozhovoru

O autorke

Zuzana Lafférsová

3 komentáre

  • nuz co k tomu rozhovoru dodat 🙂 odkedy som zila v norsku mam poci ze tam je mozne vsetko a velmi elegantne ale hlavne oni su otvoreni ludia a hoci tam niekedy su konflikty vacsinou ich vedia ludsky vyriesit 🙂 aaaach jo keby sa apon nieco z ich otvorenosti dalo preniest k nam 🙂 krasny rozhovor dakujem zase ma utvrdil v tom ze norsko mam rada 🙂

  • Som pôrodná asistentka v našej republike 2O-rokov. S úžasom čítam o spôsobe starostlivosti o tehotné a rodiace ženy v Nôrsku. To pre slovenské pôrodné aistentky zatiaľ ostáva len snom( pre tie ktoré sa neboja obrovskej zodpovednosti). Po tomto krásnom článku by som chcela spolupracovať s nórskymi kolegyňami a získať nové skúsenosti a technické zručnosti pre budúcnosť našich slovenských rodičiek. Otázka je, ako by sa dalo získať prácu v profesií? V našej profesii je to trochu zložité. Toľká škoda!

  • Dobry den, napiste nam prosim mail priamo na nas mail – zenskekruhy.oz(zavinac)gmail.com. Ako zdruzenie sa snazime vyvijat aktivity aj tymto smerom. Preto prosim pani Andreu, ale aj vsetky PA, ktore maju zaujem naucit sa nieco od kolegyn PA zo zahranicia, aby nas kontaktovali. Zuzka