Odborné názory Pôrodná asistencia

Možnosti pôrodu vo Švajčiarsku

Franziska Beck je pôrodnou asistentkou na súkromnej klinike vo Švajčiarsku. Počas svojej praxe pracovala v nemocniciach vo Švajčiarsku, na klinikách a rok strávila v pôrodnici na anglickom ostrove Guernsey.

Môžeš mi povedať viac o tom, kde aktuálne pracuješ?

Pracujem na súkromnej klinike v Zürichu, ktorá je súčasťou medzinárodnej siete kliník. Máme však veľkú mieru voľnosti, takže každá klinika je iná. Naša je malá a útulná. Je to súkromná klinika, takže nezávisí od štátu. Zároveň ale od štátu nedostávame žiadne peniaze. Spolupracujeme so súkromnými lekármi a nemáme žiadnych doktorov, ktorí sú zamestnaní klinikou. Všetci majú svoju súkromnú ambulanciu a pôrodná asistentka je zodpovedná za celú starostlivosť počas pôrodu a po ňom. Je to také zaužívané pravidlo na našej súkromnej klinike a vo väčšine kliník a nemocníc vo Švajčiarsku, že doktor býva pri pôrode, ale legálne môžeme odvádzať pôrody bez doktora. Doktor spravidla príde na poslednú fázu pôrodu. Niekedy to nestíhajú, ale to nie je problém. Vtedy k druhej dobe pôrodnej zavoláme druhú pôrodnú asistentku. Veľký rozdiel medzi nemocnicou a súkromnou klinikou je ten, že tam nie sú neustále prítomní doktori. Vo verejných nemocniciach sú junior doktori, ktorí sa potrebujú učiť a ich supervízori.

Kde si pracovala predtým, ako si robila na tejto klinike?

Predtým som pracovala na Guernsey (ostrov v Anglicku). Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť, lebo tam fungovala starostlivosť vedená pôrodnými asistentkami, tam sme privádzali deti na svet bez akýchkoľvek doktorov. Tí boli v zálohe. Konzultanti – pôrodníci zasahovali len keď sa vyskytol počas pôrodu problém, keď bol nutný inštrumentálny pôrod, teda vákuovým extraktorom, kliešťami, alebo cisársky rez. Inak sme vôbec doktora nevideli. Pred odchodom do Anglicka som pracovala v malej švajčiarskej nemocnici. Bola to štátna nemocnica, tam sú doktori na mieste a robia vizity počas celého procesu. Skontrolujú ženu po príchode do pôrodnice, urobia ultrazvuk a potom prídu každých pár hodín skontrolovať postup. Jednou z úloh pôrodných asistentiek je ich informovať, ako celý proces prebieha. V nemocnici som sa cítila viac pod kontrolou. Zároveň doktori viac zasahovali do procesu pôrodu ako teraz, keď som na súkromnej klinike. Súkromní pôrodníci s ktorými spolupracujeme chcú, aby sme sa postarali o všetko. Prídu až na konci a ich želaním je, aby všetko hladko prebehlo. Samozrejme, sú aj takí doktori, ktorí chcú ísť späť do svojej kliniky, takže sa snažia veci urýchliť a potom sú takí, ktorí tomu nechajú viac času. Takže to naozaj záleží od konkrétneho pôrodníka.

Koľko pôrodov je za rok vo vašej klinike?

Minulý rok sme mali 603 pôrodov. Máme dve pôrodné miestnosti a jednu doplnkovú izbu, kde robíme prenatálne kontroly a procedúry ako akupunktúra, pred pôrodom ajurvédske masáže a podobne. Nie je tam síce pôrodná posteľ, ale keď potrebujeme tretiu miestnosť, používame aj túto. Nie je však taká priestranná ako tie ostatné a nemá pôrodný bazén. Takže máme dve plnohodnotné pôrodné miestnosti, čo je celkom dobré.

Čo sa nachádza v pôrodnej miestnosti na vašej klinike?

Obe miestnosti majú pôrodnú posteľ, pôrodný bazén alebo relaxačný kúpeľ a pôrodné kreslá na pôrod vo vzpriamenej pozícii, ak je to nutné, aby pomohla gravitácia. Potom sú tam k dispozícii gymnastické lopty a laná zo stropu, za ktoré sa môžu ženy držať. Pôrodné postele je možné upraviť podľa potrieb žien, čo je najdôležitejšie. Takže žena môže zaujať hocijakú polohu, ktorú chce. Nemusí byť v pololežiacej pozícii, to je úplne staromódne. Ak je všetko v poriadku, žena môže rodiť v akejkoľvek pozícii, napríklad koleno-lakťová pozícia, pozícia na boku, v kľaku, v stoji. Posteľ môže byť polohovaná do sedu, ak potrebujeme robiť perineálne opravy, na šitie po pôrode. Sú tam držiaky na nohy, ale nohy nie sú priviazané k posteli, nevyzerá to ako gynekologické kreslo. Lebo to je strašidelné a vôbec to nie je potrebné. Koniec koncov, na to, aby žena porodila vôbec nie je potrebná posteľ, ale je tam, keby ju chcela.

Aké majú ženy vo Švajčiarsku možnosti?

Aké sú možnosti tehotnej ženy vo Švajčiarsku? Aké miesto pôrodu si môže zvoliť?

Tehotné ženy majú na výber. Môžu si vybrať doktora, čo robí stále väčšina švajčiarskych žien. Chodia na prehliadky k ich gynekológovi, ku ktorému chodili i predtým na ročné prehliadky a potom k nemu chodia na predpôrodné vyšetrenia. Potom sa musia rozhodnúť medzi 6.-7. týždňom pred termínom, kde by chceli priviesť na svet ich dieťa. Na základe ich rozhodnutia potom gynekológ pošle odporúčanie do nemocnice alebo do pôrodného domu. Ženy, ktoré chcú, aby pôrod prebiehal prirodzenejšie a prajú si čo najmenej zásahov, si vyberajú pôrodný dom. Pôrodné domy vo Švajčiarsku sú vedené pôrodnými asistentkami. Ženy môžu absolvovať všetky predpôrodné prehliadky tam alebo môže nezávislá pôrodná asistentka prísť za nimi domov, alebo môžu ísť do ambulancie pôrodnej asistentky.

V pôrodnom dome nepoužívajú žiadne lieky, ak to nie je potrebné. Samozrejme, ak sa vyskytnú problémy, posielajú ženu do nemocnice. Tieto pôrodné asistentky majú preto veľkú zodpovednosť, keď sa rozhodujú, kedy si tam ešte ženu môžu nechať a kedy ju pošlú do nemocnice. Bohužiaľ, myslím si, že veľa žien ešte stále neverí tomuto systému a myslia si, že je bezpečnejšie ísť ku gynekológovi a k pôrodníkovi. Myslím, že aj v našej spoločnosti tento názor pôrodníci podporujú. Lebo so strachom sa dá veľa pracovať. Výsledok je však taký, že veľa žien mohlo porodiť bez cisárskeho rezu, ak by mali vhodné prostredie. Samozrejme, sme veľmi radi, že máme možnosť cisárskeho rezu, keď ho potrebujeme, ale nie je toľko urgentných prípadov, ako veľa máme cisárskych rezov. Vo Švajčiarsku sa momentálne narodí cisárskym rezom jedna tretina detí. Jedna tretina všetkých detí.

Obe tieto možnosti sú zahrnuté v základnom poistení? Nemocnica aj pôrodný dom?

Áno a to je veľmi dobré. Všetky možnosti sú hradené. Len ak chce žena súkromného lekára, vtedy potrebuje poistenie, ktoré kryje súkromného doktora. A myslím, že keď žena ide do pôrodného domu alebo k nezávislej pôrodnej asistentke, je to zaujímavé i pre poisťovňu, lebo je to lacnejšie. Pre zdravotný systém je to lacnejšie. Teraz je veľké hnutie vo Švajčiarsku, ktoré chce zaviesť pôrody vedené pôrodnými asistentkami. Začali v nemocnici Triemli, v jednej z najväčších nemocníc v Zürichu.

Musí byť v nemocnici počas pôrodu prítomný doktor?

Prax je taká, že na konci vždy príde doktor, v nemocniciach sú to väčšinou junior doktori. Často vedia málo, hlavne na začiatku, keďže prišli z univerzity a pôrodná asistentka ich veľa učí, tak ako aj senior doktori. A títo junior doktori sú prítomní počas pôrodu a keď je nejaký problém, musia zavolať senior doktora. Väčšinou ho volajú pôrodné asistentky, lebo junior doktor si ani nevšimne, že sa niečo deje.

Takže spomínané hnutie sa snaží, aby bol celý pôrod vedený len pôrodnými asistentkami a doktor nemusel prísť?

Presne tak. Táto iniciatíva prišla od švajčiarskej asociácie pôrodných asistentiek[1], ktoré v roku 2013 spísali petíciu, ku ktorej sa pridali rôzne ďalšie asociácie a združenia. V normálnom nemocničnom prostredí teraz zavádzajú pôrody vedené pôrodnými asistentkami, tak ako v Anglicku. Myslím, že je to dobrá vec. Ak by sa vyskytol problém, žena už je v nemocnici, takže ju stačí previezť len do inej časti budovy.

Hovorili sme o možnostiach ženy rodiť v nemocnici a v pôrodnom dome. Existuje i možnosť domáceho pôrodu?

Áno. Ak žena chce rodiť doma, skontaktuje sa s pôrodnou asistentkou počas tehotenstva. Myslím, že v dvanástom týždni začnú s tehotenskými prehliadkami. Pôrodná asistentka potom príde k pôrodu domov k žene. Tá istá pôrodná asistentka poskytuje aj popôrodnú starostlivosť, čiže je to veľmi holistický prístup, čo je veľmi cenné. Pre pôrodnú asistentku to ale tiež znamená, že musí byť veľmi, veľmi odhodlaná, pretože nezávislá pôrodná asistentka, ktorá chodí k domácim pôrodom musí byť stále na telefóne. Musí byť vždy pripravená. A to môže byť práve ten dôvod, prečo je relatívne malé percento nezávislých pôrodných asistentiek, ktoré chodia k domácim pôrodom, hlavne ak majú vlastnú rodinu. A potom existuje ešte jeden systém, je to systém spolupracujúcich pôrodných asistentiek. Sú to nezávislé pôrodné asistentky, ktoré majú zmluvu s nemocnicou, napríklad s Triemli (najväčšia nemocnica v Zürichu) a odvádzajú pôrody svojich klientiek v nemocničnom prostredí. Prídu s nimi do nemocnice, keď začne pôrod a potom ich odovzdajú do nemocničnej starostlivosti.

A v tomto prípade doktor tiež nemusí prísť?

Presne tak. Je to ako súkromný nezávislý pôrod, ako domáci pôrod, ale v nemocničnom prostredí.

V ďalšej časti sa dočítate ako sa rodí v klinike, kde Franzisca pracuje.

[1] informácie o petícii nájdete tu: http://www.bernerhebamme.ch/petition/

O autorke

Hana Harenčárová